fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Elon Musk zabierze w podróż dookoła Księżyca miliardera z Japonii

AFP
Japoński miliarder Yusaku Maezawa będzie pierwszym prywatnym pasażerem, którego SpaceX zabierze w podróż dookoła Księżyca - ogłosił Elon Musk.

Yusaku Maezawa to właściciel firmy Start Today, założyciel serwisu Zozotown, w którym za pośrednictwem internetu można kupować ubrania na miarę. Majątek Maezawy "Forbes" szacuje na ok. 3,6 mld dolarów.

SpaceX Muska ma zabrać Maezawę w kosmos w 2023 roku. Japończyk wykupił wszystkie miejsca na w rakiecie tej firmy i ma zamiar zabrać ze sobą w podróż do ośmiu wskazanych przez siebie artystów.

Lot wokół Księżyca ma trwać pięć dni - od momentu startu do lądowania.

- Nie chcę mieć takiego fantastycznego doświadczenia tylko dla siebie - powiedział Maezawa, który znany jest również m.in. jako kolekcjoner dzieł sztuki. - Czułbym się trochę samotny - dodał.

W lutym SpaceX przeprowadził pierwszy udany test rakiety zdolnej dolecieć do Księżyca. Wówczas rakieta Falcon Heavy wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną samochód elektryczny Tesla Roadster, należący do Muska.

Lot Maezawy ma się odbyć dzięki BFR (Big Falcon Rocket), która - według Space X - jest "przeznaczona do transportu ludzi i towarów na Księżyc, Marsa i dalej".

Źródło: Financial Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA