fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Czy masowe testy na COVID dają efekt? Wyniki badań z Liverpoolu

Test antygenowy
Adobe Stock
Masowe testy za pomocą testów antygenowych zmniejszyły liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Liverpoolu o ponad 20 proc. - wskazują wyniki badań opublikowanych w środę.

Zdaniem badaczy wyniki eksperymentalnego programu masowego testowania mieszkańców Liverpoolu za pomocą testów antygenowych wskazują, iż jest to skuteczny środek w walce z epidemią, pomimo obaw związanych z tym, że testy antygenowe są mniej dokładne niż testy PCR.

Program masowego testowania w Liverpoolu uruchomiono w listopadzie - przetestować się mógł tam każdy, niezależnie od tego czy miał objawy COVID-19, czy nie.

Rezultaty programu masowych testów analizowali badacze z Uniwersytetu Liverpoolu, ze wsparciem brytyjskiego rządu.

Z ich analizy wynika, że masowe testy w Liverpoolu zwiększyły wykrywalność zakażeń o 18 proc., przy jednoczesnej redukcji liczby zakażeń o 21 proc., w porównaniu z innymi częściami kraju.

Analiza dotyczy okresu od listopada do połowy grudnia, gdy rozprzestrzenianie się wariantu Alfa (B.1.1.7) utrudniło porównania pomiędzy różnymi częściami kraju.

- Program pilotażowy w Liverpoolu pokazuje, że masowe testy mogą przynosić efekt - podkreślił prof. Iain Buchan, jeden z badaczy analizujących wyniki programu.

Badacze podkreślają, że - mimo obaw o to, że testy są niedokładne - potrafiły one wykryć większość przypadków zakażenia, gdy stężenie wirusa w organizmie zakażonego było wysokie.

W ramach programu z testu antygenowego skorzystało 283 338 mieszkańców Liverpoolu (między 6 listopada 2020 a 30 kwietnia 2021). Miasto liczy niecałe 500 tys. mieszkańców.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA