fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Słowacja przeprowadzi testy wszystkich obywateli

Premier Słowacji Igor Matovič
Premier Słowacji Igor Matovič
AFP
- W ostatnich trzech tygodniach przygotowywaliśmy kompleksowy program testów dla wszystkich mieszkańców Słowacji - poinformował na konferencji prasowej premier Słowacji Igor Matovič. Zapowiedział również rezygnację ze stanowiska, jeśli program nie zostanie zrealizowany.

Rząd przygotowywał projekt od trzech tygodni. Testowanie Słowaków powinno przebiegać według schematu wykorzystywanego przy organizacji wyborów. Punkty poboru próbek zostaną utworzone w 5997 okręgach. W każdym puncie pracować będzie ok. siedmiu osób, w tym policjanci, żołnierze, pracownicy samorządów i ratownicy medyczni.

Do punktu testowania będzie trzeba przyjść z dowodem osobistym. Osoby mieszkające poza miejscem stałego zameldowania nie muszą do niego wracać, będą mogły udać się do najbliższego punktu. Tam, jak przy wyborach, zostaną dopisane do listy.

Według Matovicia obywatele powinni być testowani przez dwa weekendy. Pobieranie próbek ma się odbywać z uwzględnieniem specjalnych alfabetycznych harmonogramów, by uniknąć gromadzenia się ludzi w jednym miejscu. Testy będą darmowe. Premier nie odpowiedział natomiast na konferencji, czy będą dobrowolne, czy obowiązkowe.

Matovič zaznaczył, że zgodnie z opiniami pediatrów, dzieci poniżej dziesiątego roku życia nie będą musiały być badane.

Do badania wykorzystane zostaną testy antygenowe, zamówione przez odpowiednik polskiej agencji Rezerw Materiałowych w liczbie 13 mln sztuk. Według premiera testy będą kosztować średnio około czterech euro bez VAT za sztukę. Zaletą testów są szybkie wyniki - powinny być znane w ciągu około kwadransa od ich wykonania.

Szef słowackiego rządu zapowiedział też rezygnację, jeśli jego plan kompleksowych badań populacji kraju nie zostanie zrealizowany. Ocenił, że jest to jedyny sposób na zatrzymanie rozwoju epidemii, a obecnie wprowadzone ograniczenia tego nie zapewnią. - Takie testy w niczym nam nie zaszkodzą, mogą nam tylko pomóc - podkreślił.

Słowacja liczy ok. 5,5 mln obywateli.

Źródło: rp.pl/ TA3
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA