fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Chiny ostrzegają: Jesteśmy gotowi na wojnę z Tajwanem

Domena publiczna/Wikimedia Commons
Chińskie ministerstwo obrony ostrzegło w środę, że jest gotowe do wojny jeśli Tajwan zacznie zmierzać do niepodległości. Resort obrony Chin oskarża też USA o podważanie globalnego ładu i potępia najnowszy kontrakt na dostawy amerykańskiej broni na Tajwan.

W reakcji na te zapowiedzi Chiny zagroziły nałożeniem sankcji na amerykańskie firmy zaangażowane w dostawy broni na Tajwan.

Rzecznik resortu obrony Chin podkreślił, ze Pekin podejmuje wysiłki w kierunku "pokojowego zjednoczenia z Tajwanem" (Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję). Dodał jednocześnie, że "dążenie Tajwanu do niepodległości to "ślepa uliczka".

- Jeśli są ludzie, którzy ośmielą się oddzielić Tajwan od naszego kraju, chińska armia będzie gotowa pójść na wojnę, by zdecydowanie bronić narodowej suwerenności, jedności i integralności terytorialnej - podkreślił Wu Qian.

USA, które formalnie nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są jednym z głównych dostawców broni dla wyspy. Z kolei Pekin nigdy nie wykluczył, że może zająć Tajwan z użyciem siły.

Wu Qian wypowiadał się na temat Tajwanu, w czasie konferencji na której przedstawiono białą księgę resortu obrony. W dokumencie czytamy m.in. że wydatki Chin na obronność nadal będą "umiarkowanie i stale rosły, ale są relatywnie niskie w porównaniu do innych dużych krajów".

"Istnieje wciąż duża luka pomiędzy wydatkami na obronność Chin a wymogami zabezpieczenia narodowej suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju" - głosi biała księga.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA