fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Pakistan oskarża Indie o naruszenie przestrzeni powietrznej

AFP
Pakistańska armia oskarżyła siły powietrzne Indii o naruszenie pakistańskiej przestrzeni powietrznej. W odpowiedzi na działania indyjskiego lotnictwa, pakistańskie siły powietrzne poderwały swoje myśliwce - informuje BBC.

"Indyjskie siły powietrzne naruszyły linię kontroli. Pakistańskie siły powietrzne zostały natychmiast poderwane. Indyjskie samoloty zawróciły" - napisał na Twitterze rzecznik pakistańskiej armii, gen. Asif Ghafoor.

Ghafoor dodał, że indyjskie samoloty "zrzuciły ładunek (bomby - red.) w pośpiechu... niedaleko miasta Balakot".

Według rzecznika pakistańskiej armii działania pakistańskiego lotnictwa nie doprowadziły do żadnych strat w ludziach czy zniszczeń.

Tymczasem minister rolnictwa Indii Gajendra Singh Shekhawat napisał na Twitterze, że indyjskie siły powietrzne "zbombardowały obozy terrorystów wzdłuż linii kontroli i całkowicie je zniszczyły". Armia Indii jak dotąd nie potwierdziła przeprowadzenia ataku.

Gdyby te informacje się potwierdziły byłby to pierwszy przypadek przekroczenia przez siły powietrzne Indii granicy Pakistanu od 1971 roku.

Serwis Indiatoday.in informuje, że do nalotu na obozy terrorystów w Pakistanie doszło do 3:30 rano. Samoloty Mirage 2000 miały zrzucić bomby wzdłuż granicy między krajami. Zniszczone miały zostać kryjówki Jaish-e-Mohammed w Balakot, Chakoti i Muzzafarabad.

Indyjskie siły powietrzne miały bombardować obozy przez ok. 21 minut. W ataku miało zginąć nawet 300 terrorystów. Szef MSZ, cytowany przez AFP, mówił o "bardzo dużej liczbie" zabitych".

W ostatnich dniach między Indiami a Pakistanem rośnie napięcie, po tym jak 14 lutego terroryści zaatakowali w indyjskiej części Kaszmiru autobus przewożący członków indyjskiej formacji paramilitarnej. W zamachu, do którego przyznała się organizacja Jaish-e-Mohammad (JeM), zginęło 41 członków indyjskich sił bezpieczeństwa. Indie oskarżają Pakistan o wspieranie organizacji terrorystycznej stojącej za atakiem i udzielanie jej schronienia. Pakistan odrzuca te oskarżenia.

Kaszmir jest przedmiotem sporu terytorialnego między Indiami i Pakistanem. Większość w tym regionie stanowią muzułmanie.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA