fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Ukraińskie służby: Zatrzymaliśmy prowokatorów wysłanych przez Rosję

Funkcjonariusze SBU w Charkowie
AFP
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że aresztowała ok. 60 osób, których "prorosyjskie siły polityczne" wysłały w celu zorganizowania protestów w położonym na wschodzie kraju Charkowie, aby "usprawiedliwić możliwy akt agresji przeciwko Ukrainie".

Ukraina, jej zachodni sojusznicy i NATO oskarżają Rosję o prowokacyjne zwiększanie liczebności jednostek stacjonujących w pobliżu ukraińskiej granicy oraz na okupowanym od 2014 roku Krymie.

Z kolei Rosja oskarża USA i NATO o prowokacje w rejonie Morza Czarnego.

SBU podała, że zatrzymane przez nią osoby zostały "wysłane, aby wzbudzić niepokoje w Charkowie, mieście położonym 300 km od terytoriów zajętych przez prorosyjskich separatystów w Dobasie".

SBU nie przedstawiła żadnych dalszych informacji.

"Te grupy zostały wysłane do Charkowa przez prorosyjskie siły polityczne, aby zorganizować protesty w mieście, sprowokować publiczne niezadowolenie i masowe, nielegalne działania w czasie sesji rady Charkowa" - informuje SBU.

SBU dodaje, że działania te miały na celu "zdestabilizowanie sytuacji w regionie i stworzenie obrazu korzyści wynikających z rosyjskiego przywództwa, aby usprawiedliwić możliwe akty agresji ze strony Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie".

W Donbasie od lipca 2020 roku obowiązuje zawieszenie broni. W ostatnich tygodniach Moskwa i Kijów oskarżają się wzajemnie o eskalację konfliktu w regionie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA