fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izraelskie wojsko zastrzeliło autystycznego Palestyńczyka

AFP
Tłumy ludzi zgromadził pogrzeb Iyada Halaqa, autystycznego Palestyńczyka, zastrzelonego przez izraelskich żołnierzy.

32-letni Iyad Halaq został zastrzelony w sobotę, w drodze do szkoły specjalnej, gdzie uczęszczał na zajęcia.

Mężczyzna, wezwany przez izraelski patrol do zatrzymania się, zareagował ucieczką. Żołnierze, przypuszczając, że jest uzbrojony, otworzyli ogień.

Postrzelony dwukrotnie w klatkę piersiową Palestyńczyk zmarł.

Jak mówili dziennikarzom członkowie rodziny Halaqa, cierpiał on na głęboką postać autyzmu. Strachem reagował na obcych, porozumiewał się wyłącznie z rodzicami.

Minister obrony Izraela Benny Gantz wyraził żal z powodu zdarzenia i zapowiedział śledztwo. Zapewnił też, że izraelskie siły bezpieczeństwa "dołożą wszelkich starań, by zastosować siły niezbędne do jak największego ograniczenia liczby ofiar".

Między Izraelem a Palestyną znów wzrosło napięcie po tym, jak premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział dalszą aneksję częściowo okupowanego Zachodniego Brzegu.

W sobotę i niedzielę zarówno Palestyńczycy, jak i Izraelczycy protestowali przeciwko brutalności wojska. Wielu uczestników niosło plakaty z napisami "Sprawiedliwość dla Ilyada" i "Życie Palestyńczyków ma znaczenie", nawiązujące do śmierci George'a Floyda w Minneapolis, zabitego przez policjanta. Ta śmierć doprowadziła do zamieszek, które trwają już szósty dzień na terenie niemal całych Stanów Zjednoczonych. W 40 miastach wprowadzono godzinę policyjną.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA