Rynek komercyjny: w jakie nieruchomości inwestują firmy

Ponad 2 miliardy euro zostawili w I półroczu 2016 r. w Polsce inwestorzy. Jesteśmy blisko rekordu wszech czasów.

Aktualizacja: 03.08.2016 13:56 Publikacja: 03.08.2016 11:19

W minionym półroczu inwestorzy wyłożyli na sektor nieruchomości handlowych w Polsce 1,02 mld euro, a

W minionym półroczu inwestorzy wyłożyli na sektor nieruchomości handlowych w Polsce 1,02 mld euro, a na biura– 786 mln euro

Foto: 123RF

Nie przeszkadzają ani zawieruchy polityczne w kraju, ani niepokoje na świecie.

Regionalny rekord

– Polska jest najchętniej wybierana przez inwestorów zagranicznych, którzy tylko w II kwartale roku ulokowali tu ponad 1,5 mld euro. To aż 59 proc. łącznej wartości transakcji inwestycyjnych przypadających na Europę Środkową – podkreśla James Chapman, partner CE, ekspert działu rynków kapitałowych w Cushman & Wakefield.

Dodaje, że w minionych 12 miesiącach w Polsce zawarto transakcje o wartości 5,4 mld euro. Podkreśla, że to wynik zbliżony do rekordowego – wynoszącego 5,6 mld euro – odnotowanego w ciągu 12 miesięcy kończących się w II kwartale 2007 r.

O wyjątkowym zaufaniu do polskiego rynku nieruchomości komercyjnych mówią też eksperci firmy JLL. Podają, że wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w I półroczu 2016 r. sięgnęła ok. 5,1 mld euro, z czego aż 2,07 mld euro przypadło na Polskę. Nasi sąsiedzi wypadli słabiej: 950 mln inwestorzy wydali na nieruchomości w Czechach, 910 mln euro – na Węgrzech, 340 mln euro – w Rumunii, a 310 mln euro – na Słowacji. Na pozostałych rynkach regionu inwestorzy wyłożyli 540 mln euro.

– Wartość transakcji zrealizowanych w I półroczu 2016 r. w regionie była aż o 69 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – podkreśla Stuart Jordan, dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL.

Kto i co sprzedał

Agata Sekuła, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL, uważa, że Polska przyciąga inwestorów ze względu na takie atuty jak m.in. skala i transparentność rynku oraz dobre wskaźniki gospodarcze. – W minionym półroczu inwestorzy wyłożyli na sektor nieruchomości handlowych w Polsce 1,02 mld euro, obiektów biurowych – 786 mln euro, a magazynowych – 261 mln euro – podaje Agata Sekuła.

Na naszym rynku aktywni są inwestorzy o różnej specyfice działalności: zarówno poszukujący najlepszych w swojej klasie obiektów, jak i zainteresowani produktami oportunistycznymi. Największą transakcją inwestycyjną sfinalizowaną u nas w I półroczu był zakup przez Redefine 75 proc. udziałów w portfelu nieruchomości komercyjnych Echo Investment w Polsce. Obejmował on obiekty handlowe (Amber w Kaliszu, Galaxy w Szczecinie, Galeria Echo w Kielcach, Galeria Olimpia w Bełchatowie, Outlet Park Szczecin, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, CH Echo w Przemyślu i Bełchatowie, Galeria Sudecka w Jeleniej Górze oraz Galeria Veneda w Łomży) oraz biurowe (A4 Business Park w Katowicach, Astra Park w Kielcach, Malta Office Park w Poznaniu, Oxygen w Szczecinie, Park Rozwoju w Warszawie czy West Gate we Wrocławiu).

Do innych ważnych transakcji handlowych należały też: kupno od Valad CH Krokus w Krakowie przez Mayland, kupno Ferio w Koninie przez Union Investment od Rockspring oraz zakup Galerii Jantar w Słupsku przez CBRE Global Investors od Tristan Capital Partners. Stopy kapitalizacji za najlepsze obiekty handlowe utrzymywały się na poziomie ok. 5 proc. – podaje JLL

Mówiąc o transakcjach biurowych w Warszawie, należy wspomnieć o kupno m.in. Prime Corporate Center przez Warburg-HIH Invest Real Estate od Golub GetHouse, biurowca Zaułek Piękna przez GLL od Invesco oraz kompleksu Wiśniowy Business Park (bud: C, D, E, F) przez Valad od Peakside Polonia Management. Stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych w Warszawie wynoszą 5–5,25 proc.

Eksperci podkreślają, że 60 proc. wartości transakcji biurowych przypadło na rynki poza stolicą. Do największych umów należy zaliczyć m.in: zakup biurowca Allcon@park w Gdańsku przez Intel od Allcon Investment, sprzedaż drugiej fazy Alchemii w Gdańsku przez Torus do PHN, a także kupno portfela biurowego (obejmującego Sterlinga Business Center w Łodzi oraz Neptun Office Center w Gdańsku) przez GTC od Hines.

– Warto też wspomnieć o zakupie biurowca Aleja Pokoju 5 w Krakowie przez Warburg-HIH Invest Real Estate od Grupy Buma oraz przejęciu przez Benson Elliot/Sharow Capital budynków Opera Office w Gdańsku, Okrąglak i Kwadraciak w Poznaniu oraz Forum 76 w Łodzi. Z kolei Starwood zrealizował transakcję kupna biurowca FIVE w kompleksie Quattro Business Park w Krakowie od Grupy Buma, a GTC zakupiło Pixel w Poznaniu od Garvest Real Estate – wylicza Agata Sekuła.

Do największych umów zawartych u nas w I półroczu zalicza się zakup przez Hines REIT portfela logistycznego NBGI, sprzedaż Annopol Business Park przez ECI również do Hines REIT, a także zakup przez GLL centrum Amazon w Poznaniu. Stopy kapitalizacji w obiektach magazynowych wynoszą nawet poniżej 6 proc.

Opinia

Anna Staniszewska | dyrektor działu analiz rynkowych i doradztwa, BNP Paribas Real Estate, CEE

Inwestorzy kupowali biurowce i w Warszawie, i na rynkach regionalnych.

Sektor biurowy odpowiadał za 38 proc. wolumenu transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w drugim kwartale 2016 roku.

Pogorszenie się kluczowych wskaźników rynku biurowego – czyli wzrost stopy pustostanów, spadek absorbcji biur – nie przeszkodziło w zawarciu znaczących transakcji na warszawskim rynku biurowym. Co więcej, w drugiej połowie roku powinna nastąpić finalizacja kolejnych umów. Ten trend wynika z faktu, że istnieją znaczne różnice pomiędzy dobrze zlokalizowanymi, prestiżowymi projektami, które rejestrują wysoki poziom wynajęcia, a nieruchomościami drugorzędnymi, odczuwającymi odpływ najemców.

Obecnie inwestorzy konkurują ze sobą o projekty typu prime, oferujące zrównoważone stawki czynszów w porównaniu z ich jakością i lokalizacją. Inwestorzy kontynuowali też masowe zakupy na regionalnych rynkach biurowych, w szczególności w Krakowie i Trójmieście.

Zamknięcie kolejnych transakcji przewidywane jest po dokonaniu komercjalizacji aktualnie realizowanych projektów.

Z naszych prognoz wynika, że całkowita wartość zawartych transakcji w 2016 roku będzie oscylować wokół 4 miliardów euro. —gb

Nie przeszkadzają ani zawieruchy polityczne w kraju, ani niepokoje na świecie.

Regionalny rekord

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu