fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Nadmorskie miasta na podium

materiały
Najbardziej ekologiczne miasta w ocenie mieszkańców to Gdynia i Gdańsk.

- 5 czerwca w ponad 100 krajach jest obchodzony Światowy Dzień Środowiska ustanowiony w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – przypomina Jarosław Krawczyk, ekspert serwisu Otodom.

Portal zapytał ponad 120 tys. Polaków z 12 miast o zieleń, czystość powietrza i hałas. - Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na ochronę środowiska, dostrzegają, że smog i hałas wprost przekładają się na jakość życia – mówią eksperci Otodomu. - Coraz bardziej istotnym kryterium przy wyborze nieruchomości staje się bliskość terenów zielonych i czystość powietrza. Sprawdziliśmy więc, które miasto w Polsce zdaniem mieszkańców jest najbardziej ekologiczne.

Oto wyniki rankingu dzielnic Otodomu w kategorii „ekologia". Najlepiej wypadła Gdynia. Średnia ocen - 3,73 pkt (na 5 możliwych) – jest minimalnie lepsza od wystawionej swojej okolicy przez mieszkańców Gdańska (3,72 pkt). Na podium znalazł się również Szczecin (3,65), a najmniej ekologicznym miastem okazał się oceniony na 3,11 pkt Kraków.

- Pozytywne odczucia mieszkańców Gdyni potwierdzają nagrody. W ogólnopolskim konkursie Eco-Miasto w 2017 roku Gdynia przyćmiła pozostałe polskie miasta, wygrywając w trzech z pięciu kategorii: mobilności zrównoważonej, gospodarki odpadami i efektywności energetycznej budynków, zaś rok później Gdynia została uhonorowana wyróżnieniem w kategorii: gospodarka o obiegu zamkniętym wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców – przypomina Jarosław Krawczyk. - Za tymi nagrodami kryją się konkretne działania miasta, jak na przykład dążenie do termomodernizacji budynków publicznych i prywatnych, wdrożenie systemu monitorowania zużycia energii, działania wspierające segregację śmieci. Gdynia może poszczycić się również dobrymi pomiarami stanu powietrza. Na początku 2020 roku w Trójmieście stężenie szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10 jest najniższe w Polsce.

Wyniki rankingu dzielnic Otodomu wskazują, że Gdynia jest najlepiej oceniana przez mieszkańców pod względem ekologii. Warto zaznaczyć, że między pierwszym, a ostatnim miejscem w rankingu różnica wyniosła 0,62 pkt.

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1. Gdynia 3,73

2. Gdańsk 3,72

3. Szczecin 3,65

4. Białystok 3,63

5. Lublin 3,56

6. Bydgoszcz 3,46

7. Poznań 3,37

8. Warszawa 3,32

9. Katowice 3,27

9. Łódź 3,27

10. Wrocław 3,19

11. Kraków 3,11

Najlepszą dzielnicą w zestawieniu ogólnopolskim okazała się Smukała-Opławiec-Janowo w Bydgoszczy. Zdaniem respondentów to wręcz idealna lokalizacja dla osób szukających ciszy, spokoju oraz pragnących mieszkać blisko natury – mówi Jarosław Krawczyk. - Dzielnica Smukała-Opławiec-Janowo została oceniona na imponujące 4,52 pkt na 5 możliwych.

- Smukała i Opławiec to osiedla pięknych rezydencji i domów jednorodzinnych. Dbałość o ekologię jest tam znacznie wyższa niż w miejscach, gdzie dominują kamienice. Jest to jednocześnie dzielnica cicha i zielona, co razem przyczyniło się do tak wysokiej oceny - komentuje Sabina Libera z agencji Libera Nieruchomości.

Warto zauważyć, że w rankingu ogólnopolskim dzielnica Smukała-Opławiec-Janowo z Bydgoszczy znalazła się na pierwszym miejscu, ale poza tym w pierwszej dziesiątce są przede wszystkim dzielnice z pierwszych trzech zwycięskich miast:

1. Smukała-Opławiec-Janowo 4,52 Bydgoszcz

2. Kijewo 4,38 Szczecin

2. Osów 4,38 Szczecin

3. Brzeźno 4,35 Gdańsk

4. Bukowe-Klęskowo 4,32 Szczecin

5. VII Dwór 4,31 Gdańsk

6. Dojlidy Górne 4,30 Białystok

7. Żabianka 4,19 Gdańsk

8. Pustki-Demptowo 4,18 Gdynia

9. Chwarzno-Wiczlino 4,17 Gdynia

10. Warszewo 4,16 Szczecin

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA