fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Newag mocno poprawił wyniki

123rf.com
Producent taboru szynowego wyszedł na plus i mocno poprawił przychody. Kolejne kwartały zapowiadają się równie obiecująco.

W I kwartale Newag wypracował 165 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co było wynikiem aż o 122,4 proc. lepszym od zanotowanego w tym samym czasie 2016 r. Co równie ważne grupa wyszła na plus i zanotowała 9,9 mln zł czystego zarobku. Rok wcześniej poniosła 15,3 mln zł straty netto.

Mocna poprawa wyników w Newagu była przede wszystkim możliwa dzięki pozyskaniu przez grupę kontraktów, które zapewniły jej znacznie większe wpływy niż rok temu. Spółka za swoje najważniejsze osiągnięcia w tym okresie uważa zakończenie dostawy elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Województwa Małopolskiego oraz podpisanie kilku nowych umów. Na początku stycznia zawarła umowę z Województwem Podkarpackim na produkcję dwóch spalinowych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usługi serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej. Szacunkowa maksymalna wartość tego kontraktu to 32,8 mln zł netto. Następną umowę zawarto z Kolejami Dolnośląskimi na dostawę jedenastu elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usługi utrzymania. W tym przypadku wartość umowy sięgnęła 216,7 mln zł netto. Wreszcie pod koniec lutego podpisano umowę z Łódzką Koleją Aglomeracyjną na produkcję czternastu elektrycznych zespołów trakcyjnych również wraz ze świadczeniem usługi utrzymania. Ten kontrakt przekroczył wartość 217 mln zł netto. Ponadto Newag zawarł w I kwartale liczne umowy dotyczące modernizacji i napraw taboru kolejowego o łącznej wartości 40,8 mln zł.

Spółka informuje, że w następnych kwartałach istotny wpływ na jej wyniki będą miały takie czynniki zewnętrzne jak stopy procentowe, kursy walut oraz ceny materiałów i komponentów. Poza tym nadal kluczowe znaczenie będą odgrywały ogłaszane przetargi na tabor szynowy i ich wyniki. Newag zauważa, że PKP Intercity prowadzi kilka postępowań, których przedmiotem jest modernizacja 275 wagonów osobowych. Metro Warszawskie chce kupić 45 składów metra. Wkrótce przetarg na 70 elektrycznych zespołów trakcyjnych mogą ogłosić Koleje Mazowieckie. Z kolei 34 pociągi tego typu chce kupić Województwo Pomorskie. Ewentualna wygrana w ogłaszanych przetargach będzie miała jednak wpływ na wyniki Newagu najwcześniej w przyszłym roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA