fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Genua: Nowy most po katastrofie z sierpnia za 200 mln euro

Pozostałości po zawalonym w sierpniu moście Morandi
AFP
200 milionów euro będzie kosztować nowy most, mający zastąpić w Genui wiadukt Morandi, który zawalił się w sierpniu, powodując śmierć 43 osób.

Burmistrz miasto Marco Bucci ogłosił we wtorek, że projekt będzie realizowany przez konsorcjum trzech włoskich firm: firmy budowlanej Salini-Impregilo, państwowego producenta statków Fincantieri i odpowiedzialną za inżynierię Italferr.

Burmistrz dodał, że budowa potrwa 12 miesięcy i powinna zostać ukończona do końca 2019 roku.

Wybrany projekt architekta Renzo Piano jest inspirowany wyglądem okrętu marynarki. Kolumny podtrzymujące przeprawę przypominają dziób statku, a całość zostanie oświetlona 43 lampami, rzucającymi światło w kształcie żagla, i reprezentującymi wszystkie ofiary katastrofy mostu Morandi.

Nowa konstrukcja będzie długa na 1100 metrów i szeroka na 20 metrów. Fincantieri zbuduje konstrukcję stalową w swojej stoczni Genoa-Sestri Ponente, a także w zakładzie Valeggio sul Mincio  oraz, w razie potrzeby, w innych stoczniach we Włoszech.

Elementy pokładów będą spawane na pojedynczych przęsłach na miejscu, a prace będą wykonywane na poziomie gruntu, aby zminimalizować operacje na wysokości.

Źródło: rp.pl/ AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA