fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Innowacje stulecia

Największe miasta chcą być inteligentne

Bloomberg
Czołówkę rankingu najbardziej inteligentnych miast świata stanowią Londyn, Nowy Jork, Amsterdam i Paryż – wynika z zestawienia IESE Cities in Motion Index. Ale są i polskie akcenty.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Emitel

Warszawa zajmuje w rankingu miejsce 69., a Wrocław – 95. Miasta i samorządy – również w Polsce – coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie stwarza internet rzeczy. Coraz częściej we wdrażanych rozwiązaniach pojawiają się też elementy sztucznej inteligencji. Dzięki zbieranym danym zaawansowane algorytmy uczą się odpowiednich reakcji. Proces ten nabierze jeszcze większego tempa, gdy wdrożona zostanie technologia 5G.

Przegląd inteligentnych rozwiązań zastosowanych przez poszczególne miasta pozwala stwierdzić, że koncentrują one swoje wysiłki na kilku kluczowych obszarach. Prym wiedzie komunikacja i telekomunikacja. I tak na przykład w brazylijskim Rio de Janeiro funkcjonuje zintegrowane centrum operacyjne, którego celem jest minimalizowanie negatywnych skutków sytuacji kryzysowych. Z kolei w amerykańskim Chicago działa centrum analiz danych dotyczących przestępczości, a w Karolinie Południowej wykorzystuje się czujniki do analizy stanu mostów. Jak? Poprzez monitorowanie siły i prędkości wiatru oraz przeciążonych pojazdów. Wiele miast wprowadziło również inteligentne systemy dzielenia się rowerami. Mieszkańcy Kopenhagi mają do dyspozycji rowery z podłączonym do nich systemem oferującym szereg dodatkowych usług, w tym GPS, dane o transporcie publicznym oraz możliwość zakupu biletów.

Kolejny obszar to zarządzanie w segmencie użyteczności publicznej. Inteligentne rozwiązania pomagają zoptymalizować m.in. zużycie wody. W Barcelonie funkcjonuje system nawadniania z czujnikami dostarczającymi danych o wilgotności, temperaturze powietrza, prędkości wiatru i świetle słonecznym. Dane te pomagają ogrodnikom określić optymalną ilość wody, jaka jest potrzebna do nawadniania roślin. Z kolei w Singapurze mieszkańcy mają system pomagający w wykrywaniu wycieków, rozwiązywaniu problemów i prognozowaniu zapotrzebowania na wodę.

Internet rzeczy ma też duże pole do popisu w obszarze zarządzania energią. W Stanach Zjednoczonych specjalistyczny system zbiera informacje o zużyciu energii przez konsumentów bezpośrednio poprzez połączenie bezprzewodowe. Informacje o nawykach poszczególnych osób pozwalają znacząco zoptymalizować zużycie i ograniczyć niepotrzebne koszty. Podobnie z gazem – dzięki inteligentnym sieciom gazowym można nie tylko zmniejszyć koszty, ale też poprawić dokładność odczytów.

Kolejna kwestia to inteligentne zarządzanie oświetleniem – systemy tego typu pozwalają miastu kontrolować latarnie uliczne ze scentralizowanego systemu. Mogą również łączyć się z innymi technologiami, takimi jak czujniki czy nawet publiczne sieci bezprzewodowe. Na ciekawe rozwiązanie postawiło norweskie Oslo, gdzie inteligentny system oświetlenia dostarcza danych dotyczących konserwacji i pozwala kontrolować latarnie uliczne za pomocą komputerów, tabletów oraz telefonów.

Kolejnymi obszarami wpisującymi się w scenariusz inteligentnych miast są telemedycyna i teleopieka. Coraz więcej krajów inwestuje w tę formę wsparcia dla medycyny znaczne środki. Jest ona wręcz koniecznością, zważywszy na tendencje demograficzne panujące na Zachodzie, gdzie przybywa osób starszych, przewlekle chorych. Zdalne porady i konsultacje oraz całodobowy monitoring to rozwiązania stosowane coraz częściej nie tylko przez prywatne firmy medyczne, ale też w sektorze publicznym. Przykładem może być wdrożony w Teksasie zdalny monitoring dla pacjentów z opieką poszpitalną.

W raporcie sporządzonym przez Instytut Łączności jako przykład zastosowania inteligentnych rozwiązań podaje się również e-learning. W USA i innych krajach europejskich cyfryzacja edukacji jest stosunkowo mocno zaawansowana. Polska – w związku z trwającą pandemią – w ekspresowym tempie nadrabia te zaległości.

- Materiał powstał przy współpracy z firmą Emitel

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA