Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu

Kluczowe są inwestycje i innowacje

materiały
Oświęcimska spółka dzięki przejęciom i nowym instalacjom rośnie w siłę, ale nie zapomina o lokalnej społeczności.

Synthos – największy w Europie producent kauczuków syntetycznych uzyskiwanych w technologii emulsyjnej i największy w Europie wytwórca polistyrenu do spieniania (EPS) – zamierza dalej inwestować i rozwijać swoje portfolio produktów. Tylko w tym roku na inwestycje chce wydać około 700 mln zł.

Rozwój poprzez przejęcia

Historia Synthosu sięga roku 1945, kiedy powstała Fabryka Paliw Syntetycznych w Oświęcimiu. W 1959 r. rozpoczęto tam produkcję emulsyjnego kauczuku syntetycznego. Firma została sprywatyzowana w 1996 r., a 60 proc. akcji przekazano Narodowemu Funduszowi Inwestycyjnemu. Synthos od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie, a w 2006 r. udział inwestora Michała Sołowowa przekroczył 50 proc. w kapitale spółki. Sołowow do dziś jest głównym właścicielem Synthosu, z pakietem akcji sięgającym 62 proc. kapitału.

Spółka od lat rozwija się m.in. dzięki akwizycjom. W lipcu 2007 r. kupiła czeską firmę Kaucuk, jednego z największych konkurentów grupy w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2014 r. przejęła Zakład Doświadczalny Organika oraz rejestrację środków ochrony roślin i produktów biobójczych od Zakładów Chemicznych Organika-Azot. Tym samym weszła w zupełnie nowy segment działalności – biznes środków ochrony roślin.

Ostatnia akwizycja Synthosu to Ineos Styrenics, produkujący EPS. Wartość transakcji wyniosła 80 mln euro. Tym samym oświęcimska spółka przejęła trzy zakłady produkcyjne, z których dwa znajdują się w północnej Francji, a trzeci w Holandii. W tym ostatnim zakładzie funkcjonuje też nowoczesne centrum technologiczne, w skład którego wchodzą specjalistyczne laboratorium badawcze oraz zakłady pilotażowe, w których testowane są innowacyjne produkty.

Nowe moce

Synthos buduje także nowe instalacje, by zwiększać moce produkcyjne w najważniejszych biznesach. W 2010 r. spółka wraz z Unipetrolem otworzyła w czeskich Kralupach zakład produkcji butadienu – głównego składnika do produkcji kauczuku.

Ważnym krokiem było też uruchomienie w Oświęcimiu w połowie 2015 r. instalacji do produkcji kauczuków typu SSBR, stosowanych do produkcji nowoczesnych opon samochodowych. Inwestycja pochłonęła ponad pół miliarda złotych.

Jak przekonują analitycy, był to milowy krok w w strategii produktowej Synthosu. Jak dotąd spółka specjalizowała się głównie w kauczukach emulsyjnych. Natomiast przyszłość według ekspertów należy właśnie do kauczuków rozpuszczalnikowych (SSBR), ze względu na nowe wymogi dotyczące właściwości opon samochodowych.

Obecnie spółka realizuje kolejne projekty. Wśród nich jest budowa instalacji do produkcji tzw. szarego polistyrenu do spieniania i zwiększenie mocy wytwórczych kauczuku. Synthos planuje ponadto budowę zakładu formulacji środków ochrony roślin, czyli ich produkcji na bazie gotowej substancji czynnej.

Jak zaznacza zarząd chemicznej spółki, celem jest rozwój i optymalizacja portfela produktowego, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Spółka chce się przy tym opierać przede wszystkim na własnych badaniach, które pozwolą opracowywać i wdrażać do produkcji nowe, innowacyjne wyroby.

Celem grupy jest także systematyczne podnoszenie konkurencyjności jakościowej i kosztowej w relacji do czołowych przedsiębiorstw z branży chemicznej. Podstawowe obszary działalności, w których Synthos chce umacniać swoją pozycję, to produkcja kauczuków syntetycznych, polistyrenów, dyspersji i klejów oraz środków ochrony roślin. Biznesy te rozwijać chce przez kolejne inwestycje produkcyjne i kapitałowe.

Troska o otoczenie

Synthos w swojej działalności przewiduje też wspieranie lokalnych społeczności. W ostatnim czasie spółka kupiła i przekazała na rzecz Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu karetkę pogotowia o wartości 276 tys. zł. Ponadto kwotą 200 tys. zł wsparła działalność Stowarzyszenia Pro-Patre Centrum Edukacyjno-Informacyjne Świadomego Ojcostwa. Kolejne 100 tys. zł z budżetu chemicznej spółki popłynęło na wsparcie Rzymskokatolickiej Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach.

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL