fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Hutnictwo

Los Cognora w rękach akcjonariuszy

Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek
Grupa wynegocjowała 50 mln euro kredytu. Ma szansę na wykup kosztownych obligacji, jeśli uda jej się uplasować emisję akcji.
Kontrolowana przez Przemysława Sztuczkowskiego hutnicza grupa wynegocjowała z konsorcjum mBanku i Pekao pięcioletni kredyt na wykup oprocentowanych na aż 12 proc. w skali roku obligacji. Wartość kredytu to 50 mln euro (banki wykładają pieniądze po połowie), a papierów do wykupu 80,9 mln euro.
Krzysztof Zoła, członek zarządu Cognora, szacuje, że dzięki nowej strukturze finansowania firma będzie mogła zaoszczędzić przynajmniej 25 mln zł kosztów finansowych już w przyszłym roku. To pozwoli złapać oddech i korzystać z poprawy koniunktury na rynku stali.
Warunkiem uruchomienia pożyczki od konsorcjum jest wkład własny. Przy obecnym kursie euro oznacza to, że Cognor potrzebuje ponad 129 mln zł. Spółka ma m.in. przeprowadzić emisję do 67,3 mln akcji. Wartość takiego pakietu przy obecnej wycenie (w piątek kurs rósł o nawet 4,9 proc., do 1,73 zł) to 116 zł.
Wcześniej menedżerowie zapowiadali, że liczą na zebranie 50–100 mln zł. Papiery w pierwszej kolejności zostaną zaoferowane akcjonariuszom, którzy będą posiadać co najmniej 0,5 proc. papierów w dniu publikacji prospektu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA