fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Startują granty norweskie – zielone, niebieskie i dla kobiet

Darczyńcy z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu promują w Polsce zarówno wysoką jakość życia, jak i innowacje w zakresie zielonych technologii
materiały prasowe
Małe i średnie firmy mogą ubiegać się w czterech konkursach m.in. o pieniądze na technologie poprawiające jakość życia. Jest też specjalna pula dotacji dla pań.
Rusza realizacja programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje" finansowanego z nowego rozdania funduszy norweskich na lata 2014–2021. Jego budżet to 100 mln euro. Pieniądze nań pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021 oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021.
– To największy z programów dla przedsiębiorców realizowanych dotychczas w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Polsce – podkreśla Adam Banaszak, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest operatorem programu (partnerem jest norweska agencja ds. innowacji – Innovation Norway).

Premierowe konkursy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje" to program wspierania rozwoju polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Jest on jednym z 12 programów opracowanych i finansowanych w ramach tzw. funduszy norweskich w okresie 2014–2021. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności oraz zrównoważony rozwój polskich firm, a także wzmocnienie ich współpracy z przedsiębiorstwami, jednostkami badawczymi i innymi podmiotami z Norwegii. Dzięki programowi ma się poprawić m.in. produktywność polskich firm. Ma też się zmniejszyć ich negatywne oddziaływanie na środowisko.
W programie przewidziano cztery komponenty. Są to:
• technologie przyjazne środowisku (green industry innovation),
• innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth),
• technologie poprawiające jakość życia (welfare technologies),
• małe granty dla przedsiębiorczych kobiet na projekty dotyczące jednego z wyżej wskazanych obszarów tematycznych.
We wtorek 19 listopada PARP ogłosi cztery konkursy na dotacje. – Ich budżety to odpowiednio poczynając od pierwszego komponentu: 50, 10 oraz 18,7 i 15 mln euro – wylicza Monika Karwat-Bury z departamentu wdrożeń innowacji w przedsiębiorstwach w PARP.

Przeznaczenie dotacji

W przypadku technologii przyjaznych środowisku (green industry innovation) chodzi o inwestycje, które w rezultacie mają przyczyniać się do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko, zarówno działalności własnej przedsiębiorcy, jak i produktów, które wprowadzi na rynek.
Z kolei innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth) powinny dotyczyć tzw. błękitnego wzrostu, a sami wnioskodawcy działać w sektorze gospodarki morskiej lub wód śródlądowych. Projekty powinny dotyczyć rozwoju takich firm poprzez wprowadzanie innowacyjnych procesów lub produktów dotyczących wód morskich lub śródlądowych oraz wybrzeża, w tym poprawy stanu środowiska.
Technologie poprawiające jakość życia to z kolei przedsięwzięcia, które powinny dotyczyć rozwoju i wprowadzenia na rynek produktów ułatwiających funkcjonowanie w codziennym życiu osobom z wrażliwych grup społecznych, w tym osobom starszym.
W przypadku tych trzech kategorii dotacje można przeznaczyć na wydatki inwestycyjne (maszyny i urządzenia, roboty budowlane, wartości niematerialne i prawne), eksperymentalne prace rozwojowe oraz usługi doradcze.
Dodatkowo realizowany będzie schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet we wszystkich trzech obszarach tematycznych. To oferta dla firm, w których kobiety są właścicielami lub mają decydujący głos w zarządzaniu firmą.
W tym przypadku pieniądze będzie można przeznaczyć na: usługi doradcze pomocne w opracowaniu i wdrożeniu innowacji; usługi polegające na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii albo nowego projektu wzorniczego; mentoring wspierający rozwój kobiety właścicielki lub współwłaścicielki; inwestycje m.in. w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne pomagające wdrożyć w przedsiębiorstwie innowacje o charakterze technologicznym; ochronę środowiska, m.in. zastosowanie norm surowszych niż unijne, zwiększenie efektywności energetycznej, recykling i ponowne wykorzystanie odpadów.
Jak wskazuje Monika Karwat-Bury, wnioski we wszystkich czterech konkursach będzie można składać do PARP od 7 stycznia do 31 marca 2020 roku.
Po pomoc finansową mogą sięgnąć mikro, małe i średnie firmy działające na terytorium Polski i realizujące projekty na jej terenie, w szczególności we współpracy z podmiotami norweskimi.
 
- Materiał powstał we współpracy z PARP
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA