fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Fitch dobrze o Ukrainie

AFP
Agencja podniosła rating Ukrainy do poziomu B- ze stabilną prognozą. Spodziewa się też wyższego wzrostu gospodarczego.
Fitch Rating podniósł ocenę wiarygodności kredytowej Ukrainy z CCC na B- z prognozą „stabilny". Także inne prognozy są dla naszych sąsiadów korzystne. W tym roku agencja spodziewa się PKB większego o 1,1 proc. rok do roku. W kolejnych będzie jeszcze lepiej.
„ Wzrost gospodarczy 2017 r zwiększy się do 2,5 proc. wobec wcześniej prognozowanych 2 proc., a w 2018 r PKB zwiększy się o 3 proc.  W tych latach inwestycje pozostaną z stosunkowo niskim poziomie. Tu potrzebna jest poprawa klimatu biznesowego. Niezbędnym jest też zwiększenie prywatyzacji. Na dalsze prognozy i wskaźniki będzie mieć wpływ wciąż nierozwiązany konflikt na wschodzie kraju" - podkreśla Fitch.
Zdaniem analityków agencji „inflacja wyniesie 14,9 proc. w tym roku a do 2019 r spadnie do 5 proc. Wysoki pozostanie poziom długu publicznego - 74 proc. w 2016 r z uwzględnianiem udzielonych gwarancji  to 89 proc. PKB. Nie ma natomiast obaw o wypłacalność skarbu państwa" - cytuje agencja Unian.
Rząd w Kijowie zakłada na 2017 r lepsze wskaźniki: PKB zyska 3 proc.; inflacja wyniesie 8,1 proc. a bezrobocie 8,7 proc. Także Bank Światowy widzi 3 proc. wzrostu PKB w przyszłym roku, natomiast główni kredytodawcy - MFW i EBOR 2- 2,5 proc. PKB.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA