fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Amerykańsko-chińskie inwestycje najniższe od blisko dekady

AFP
Inwestycje transgraniczne między USA a Chinami spadły w pierwszej połowie roku do najniższego poziomu od blisko 10 lat. Inwestycje bezpośrednie i typu venture capital sięgnęły w pierwszym półroczu jedynie 10,9 mld dolarów - wynika z danych firmy Rhodium Group.

Bezpośrednie chińskie inwestycje w USA wyniosły w pierwszym półroczu 4,7 mld dolarów, z czego aż 3,4 mld dolarów przypadło na jedną transakcję - zakup mniejszościowych udziałów w Universal Music Group przez chiński koncern technologiczny Tencent. Chińskie inwestycje venture capital w Stanach Zjednoczonych wyniosły 800 mln USD i był najmniejsze od sześciu lat.

Bezpośrednie amerykańskie inwestycje w Chinach sięgnęły w pierwszej połowie roku 4,1 mld dolarów. Kilka wielkich inwestycji jest jednak w fazie realizacji. Np. zakup przez JPMorgan Chase udziałów w funduszu typu mutual za 1 mld USD, czy warta 10 mld USD inwestycja ExxonMobil w kompleks petrochemiczny. Amerykańskie inwestycje venture capital w Chinach wyniosły natomiast w pierwszym półroczu 1,3 mld USD.

Duży wpływ na zmniejszenie amerykańsko-chińskich inwestycji miała pandemia koronawirusa, globalny kryzys oraz napięcia w relacjach pomiędzy USA a Chinami, w tym restrykcje uderzające w chińskie spółki technologiczne. Wielu amerykańskich inwestorów w Chinach twierdzi jednak w sondażu przeprowadzonym przez Rhodium Group, że spotkało się z mniej agresywną polityką chińskich władz. Pekin nie chce zrażać inwestorów w okresie kryzysu i w bardzo ograniczonym stopniu odpowiada na amerykańskie sankcje. Z sondażu przeprowadzonego przez Amerykańską Izbę Handlu w Chinach wynika natomiast, że tylko 4 proc. spośród około 1400 obecnych tam amerykańskich firm chce przenosić całość lub część produkcji z Chin. Badania Chińskiej Izby Handlu mówią natomiast, że 90 proc. spośród ponad 1000 chińskich firm obecnych w USA, zamierza utrzymać tam swoje inwestycje na obecnym poziomie lub je zwiększyć.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA