fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rozwój długofalowy i zrównoważony

Otwarta w tym roku obwodnica Wielunia.
materiały prasowe
Plany samorządów mogą być finansowane przy użyciu wielu różnych instrumentów.

Wydatki majątkowe samorządów, jak pokazują rankingi magazynu „Wspólnota", spadły w 2015 r. poniżej 40 mld zł, ale samorządowcy spodziewają się zwiększenia inwestycji i lepszego wykorzystania funduszy unijnych z perspektywy na lata 2014–2020. Tylko w regionalnych programach operacyjnych dostępne jest 120 mld zł.

Tymczasem zadłużenie samorządów sięga 70 mld zł i ustawowo jest ograniczone do 60 proc. dochodów.

Finansowe wsparcie

Działacze przyznają, że samorządy muszą się zadłużać, aby realizować programy unijne. Pomocą może być skorzystanie z oferty państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który oferuje szeroki wybór rozwiązań i pomaga w ich doborze.

– Jesteśmy strategicznym i stabilnym inwestorem w funduszach, których aktywami zarządzają TFI BGK, spółka BGK Nieruchomości i PFR – nasze udziały stanowią w nich od 75 do 100 proc. Poprzez dwa z nich – Fundusz Inwestycji Samorządowych i Fundusz Municypalny – będziemy jeszcze mocniej wspierać inwestycje samorządowe – zapewnia Paweł Lisowski, dyrektor ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w BGK.

Jednym z instrumentów pozwalających zrealizować projekt bez wzrostu zadłużenia jednostki samorządowej są spółki celowe. Bank Gospodarstwa Krajowego powołał w 2016 r. Fundusz Municypalny FIZAN, który może obejmować udziały w spółkach celowych powoływanych do realizacji konkretnych projektów.

Wieluń daje przykład

Mogą to być różne inwestycje. Na przykład Wieluń przygotowuje projekt budowy drogi średnicowej, która przecina miasto i przeniesie rosnący ruch północ–południe. Miasto wzoruje się na Trasie Łagiewnickiej przygotowanej przez Kraków i podobnie chce stworzyć do tego celu spółkę.

Jednak w przeciwieństwie do stolicy Małopolski Wieluń nie może liczyć na dotacje. – Mamy tylko udział własny i może uda się zdobyć dofinansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego na pokrycie odsetek – wyjaśnia burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Kosztorys budowy drogi sięga 32 mln zł, które spółka będzie spłacać 12 lat. Dzięki powołaniu spółki celowej dług nie powiększy zadłużenia gminy, a zwrot VAT pozwoli ją utrzymać.

Wybór BGK jako partnera do budowy drogi średnicowej wynika z dobrych doświadczeń z wcześniejszej współpracy z tą instytucją przy budowie mieszkań socjalnych.

– Pracownicy banku okazali się bardzo kompetentni – podkreśla Paweł Okrasa. – Ponadto podpisaliśmy umowę z BGK Nieruchomości w związku z programem Mieszkanie+. W ramach tej umowy wybudujemy 204 mieszkania, a na 130 mieszkań wieluńscy przedsiębiorcy już złożyli rezerwacje.

Burmistrz podkreśla, że miasto ma bardzo dobrą, stabilną sytuację finansową. Dług nie przekracza 30 proc. budżetu, a na koniec 2017 r. zmaleje do 27 mln zł, przy budżecie w wysokości 130 mln zł, z czego przychody własne stanowią 60 proc. – Przygotowujemy się do dużego projektu wykorzystania źródeł geotermalnych, na co potrzebne będą duże fundusze do wkładu własnego – wyjaśnia Paweł Okrasa.

Burmistrz zamierza uczynić z Wielunia miasto o obiegu zamkniętym, które jest samowystarczalne energetycznie. Poza geotermią uruchomi biogazownię i elektrociepłownię na biomasę, która zapewni ciepło i energię elektryczną. Miejska spółka ciepłownicza każdego roku wykonuje ok. 70 nowych podłączeń domków jednorodzinnych do sieci ciepłowniczej, więc za kilka lat znikną indywidualne piece.

– Będziemy mieli w mieście czyste powietrze, i to bez wsparcia jakiegokolwiek programu rządowego. Obniżyłem jedynie podatek od sieci ciepłowniczej do 0,5 proc., zobowiązując ją jednocześnie, by zaoszczędzone na podatku środki przeznaczać na rozbudowę sieci – wyjaśnia burmistrz.

Ma nadzieję, że rosnąca jakość życia ułatwi rozwijającemu się lokalnemu przemysłowi zdobywanie pracowników i uczyni z Wielunia silny ośrodek gospodarczy i kulturowy.

– W Wieluniu mamy twardy przemysł z wieloma dobrze płatnymi miejscami pracy. Chciałbym, aby za dziesięć lat 30-tysięczny Wieluń miał o 10 proc. więcej mieszkańców i promieniował na całą ziemię wieluńską – mówi burmistrz. W urzeczywistnieniu tej wizji pomaga mu BGK.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA