fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Socha: Polska gospodarka ma się dobrze

Rzeczpospolita
Polska gospodarka jest w dobrym stanie - uważa Jacek Socha, były minister skarbu, obecnie wiceprezes PwC i chwali program ożywienia gospodarki ministra Mateusza Morawieckiego
W jakim stanie jest polska gospodarka?

- Ja uważam, że w stanie dobrym – uważa Jacek Socha, były minister skarbu, obecnie wiceprezes PwC w Polsce i dodaje, że patrząc na to co się wydarzyło w 2015 roku: wzrost PKB na solidnym poziomie oraz perspektywa wzrostu na 2016 wygląda dobrze. - Jesteśmy oczywiście na początku nowego okresu. Jest nowy rząd i nowe pomysły - uważa Jacek Socha, dodając, że po „ciepłej wodzie w kranie" mamy zamęt intelektualny, który stworzy nowe możliwości.

Zdaniem wiceprezesa PwC Polska rząd zwrócił się w stronę Keynesizmu. – Wiele krajów to stosuje – podkreślił. Gdyby pomysły ożywienia gospodarki ministra Mateusza Morawickiego się sprawdziły to będzie to poważny impuls inwestycyjny dla gospodarki. – Krótko mówiąc inwestujemy w polską gospodarkę – mówi Jacek Socha.

Mnie bardzo interesuje jak będzie wykorzystywany rynek kapitałowy w Planie Morawieckiego – podkreśla Socha.

Czy wystarczy pieniędzy na programy typu 500+.

- Jeśli nie starczy pieniędzy to będzie niedobrze. Na pewno straci złoty i będziemy mieli kłopoty ze spięciem budżetu – podkreśla Socha, dodając, że wtedy zaczną się naciski, m.in. na zwiększenie podatków i powstaną napięcia w budżecie na 2017, a przede wszystkim 2018 roku. Już teraz trwają dyskusje, które podatki ewentualnie podnieść, jeśli nie będzie wzrostu PKB.

W Planie Morawieckiego są dwa kluczowe hasła: inwestycja i innowacja. To w wielu krajach są motory napędzające gospodarkę. W Polsce wciąż są jednak problemy w obu dziedzinach – podkreśla Socha, dodając, że kontynuowana powinna być dyskusja na temat podatków w firmach i reinwestowaniu zysków.

Na GPW notowanych jest około 900 spółek. W większości to są małe spółki, większość z nich to spółki prywatne i polskie, które zostaną na rynku na dłużej. Jednak aż tysiąc kolejnych polskich firm prywatnych ma potencjał, by stać się spółkami giełdowymi – wynika z raportu PwC. - To duży potencjał - podkreśla Socha.

Jednak w Planie Morawieckiego rynek kapitałowy właściwie nie istnieje.

Zdaniem Jacka Sochy inicjatywa zmian na rynku kapitałowym powinna wyjść od nowej szefowej GPW oraz nowego prezesa Komisji Nadzoru Finansowego, który – według Sochy – powinien zostać podzielony na dwie części: jedna nadzorującą banki, a druga nadzorującą giełdę.

Czy jako były minister skarbu teraz by pan prywatyzował?

Spółki skarbu państwa są używane do zasilania budżetu. Spółki mają strategiczne cele budżetowe. – Czy te spółki powinny być na giełdzie? Uważam, że nie – powiedział Socha, dodając, że okresie przejściowym powinny wyłącznym właścicielem tych spółek powinien być minister Skarbu Państwa. Na giełdzie powinny zostać tylko prywatne firmy.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA