fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Trump podpisał umowę handlową „pierwszej fazy”

AFP
Prezydent USA Donald Trump i chiński wicepremier Liu He podpisali w Białym Domu umowę handlową "pierwszej fazy". - USA i Chiny skreślają to, co było złe w przeszłości i zapewniają przyszłość ekonomicznej sprawiedliwości i bezpieczeństwa dla amerykańskich robotników, farmerów i rodzin - stwierdził Trump.

Tekst tej częściowej umowy handlowej przewiduje, że Chiny zwiększą w ciągu najbliższych dwóch lat zakupy amerykańskich produktów za ponad 200 mld dolarów (z czego 42 mld dolarów ma przypaść na produkty rolne, 52, 4 mld dolarów na surowce energetyczne, 77,7 mld dolarów na dobra przemysłowe, a 37,9 mld dolarów na usługi). Chiny mają też w ciągu 30 dni od wejścia umowy w życie przedstawić konkretny plan działania w celu zwiększenia ochrony amerykańskiej własności intelektualnej.

W umowie znalazła się klauzula zabraniająca wymuszonych transferów technologii. zobowiązanie Chin do zwalczania handlu podrobionymi towarami oraz do szerszego otwarcia rynków finansowych dla zagranicznych instytucji. - To porozumienie ma "zęby" a do wiosny USA będą w stanie sprawdzić, czy jest ono wdrażane w życie - zapewnia Robert Lighthizer, przedstawiciel handlowy USA.

Przed podpisaniem porozumienia indeksy Dow Jones Industrial i Nasdaq Composite ustanowiły rekordy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA