fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Tych ekonomistów warto słuchać

Adobe Stock
Bank Ochrony Środowiska, Millennium, mBank – ekonomiści z tych instytucji formułowali w 2018 r. najcelniejsze prognozy. Nie pierwszy raz.

Publikowane w 2018 r. wskaźniki makroekonomiczne i rynkowe najlepiej prognozował zespół ekonomistów z BOŚ. Wygrał drugi raz z rzędu. Niżej na podium stanęły zespoły Banku Millennium i mBanku – triumfatorzy z wcześniejszych lat. To wyniki kolejnej edycji konkursu prognostycznego, który Gazeta Giełdy „Parkiet" organizuje już od 2005 r. W ub.r. liczył 24 uczestników: zespołów ekonomistów bądź indywidualnych analityków m.in. z banków i TFI.

Za prognozy w BOŚ odpowiadają Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska. Ich druga wygrana z rzędu imponuje, tym bardziej że w 2016 r. zajęli drugie miejsce. Triumfowali też w 2013 r., ale wtedy konkurs „Parkietu" odbywał się na nieco innych zasadach: najlepsi progności wskaźników makroekonomicznych i rynkowych (m.in. kurs złotego, rentowności obligacji) wyróżniani byli oddzielnie. Od 2014 r. redakcja przyznaje jeden tytuł ekonomisty roku, biorąc pod uwagę zarówno celność prognoz danych makro, jak i rynkowych.

Czytaj także:  Bank Światowy: dobre prognozy dla Polski, słabe dla świata 

Pierwszym zwycięzcą konkursu w takiej formule był zespół Millennium, którym zarówno wtedy, jak i dziś, kieruje Grzegorz Maliszewski (tworzą go obecnie także Andrzej Kamiński i Mateusz Sutowicz). Rok później wygrali ekonomiści mBanku, którzy w ub.r. byli trzeci. Warto podkreślić, że ten zespół – Ernest Pytlarczyk, Marcin Mazurek, Piotr Bartkiewicz i Maciej Zdrolik – najcelniej przewidywał m.in. kapryśną w ub.r. inflację.

W prognozowaniu wskaźników makroekonomicznych ogółem najlepszy był jednak duet z BOŚ. Drugie miejsce w tej kategorii zajęli ekonomiści Santander Bank Polska (Maciej Reluga, Piotr Bielski, Marcin Luziński, Grzegorz Ogonek, Konrad Soszyński i Marcin Sulewski), dalej zaś analitycy Millennium.

Pod względem celności prognoz pięciu uwzględnionych w konkursie wskaźników rynkowych zespół BOŚ był na ósmej pozycji. W tej kategorii zwyciężyli analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego (Mateusz Walewski, Piotr Dmitrowski), wyprzedzając ekonomistów Banku Millennium i mBanku. Ekonomiści BGK – wtedy pod kierownictwem Tomasza Kaczora – też mają za sobą wygraną w konkursie „Parkietu". Triumfowali w 2016 r.

Największą wszechstronnością w 2018 r. mógł się pochwalić zespół Santander Bank Polska (wcześniej BZ WBK). Był w pierwszej piątce najlepszych prognostów aż dziesięciu spośród 22 uwzględnionych w konkursie wskaźników. Pod tym względem zespół Macieja Relugi wyprzedził nawet ekonomistów z BOŚ.

Oprócz konkursu prognoz miesięcznych redakcje „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" organizują również konkurs na najlepszego analityka makroekonomicznego. Ten tytuł przyznajemy ekonomistom, którzy formułują najcelniejsze prognozy wskaźników makroekonomicznych z rocznym wyprzedzeniem. Wyniki tej rywalizacji w 2018 r. ogłosimy w marcu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA