fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Ukraina zrywa kontakty gospodarcze z WNP

Ukraina
AdobeStock
Od niedzieli 4 lipca Ukraina nie jest już sygnatariuszem porozumienia o współpracy postsowieckich republik w dziedzinie ochrony konsumentów. Wcześniej Kijów wypowiedział kilka innych umów gospodarczych Wspólnocie Niepodległych Państw.

Ukraina wyszła z porozumienia w sprawie głównych kierunków współpracy państw członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw w dziedzinie ochrony konsumentów. Odpowiednia ustawa została ogłoszona dzisiaj, co oznacza, że weszła w życie 4 lipca.

„Postanawia się odstąpić od Umowy o głównych kierunkach współpracy państw członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw w dziedzinie ochrony konsumentów, zawartej 25 stycznia 2000 r. w Moskwie i ratyfikowanej ustawą Ukrainy z dnia 7 marca 2002 r.” mówi dokument.

Jak informowała wcześniej agencja Unian 15 czerwca 2021 r. parlament Ukrainy przyjął ustawę o odstąpieniu Ukrainy od Umowy o głównych kierunkach współpracy państw WNP w dziedzinie ochrony konsumentów.

Wspólnota Niepodległych Państw to regionalna organizacja międzynarodowa, która powstała z byłych republik związku sowieckiego po rozpadzie ZSRR. Ukraina była jednym z członków inicjujących WNP. Ukraina i Gruzja wycofały się z organizacji po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę na ich terytoriach.

Kijów wystąpił z podpisanych wcześniej umów określających zasady współpracy handlowej i gospodarczej WNP. W 2019 r. były to: umowa o międzypaństwowej wymianie informacji gospodarczych, umowa o wymianie informacji w zakresie zagranicznej działalności gospodarczej oraz umowa o współpracy w zakresie zagranicznej działalności gospodarczej. Wcześniej Kijów wystąpił z porozumienia WNP o tajnych wynalazkach powstałych w ZSRR.

W lutym 2021 Ukraina wycofała się z zawartych w ramach WNP umów o lotnictwie cywilnym i użytkowaniu przestrzeni powietrznej. W kwietniu z porozumienia, które dotyczyło zasad określania pochodzenia towarów z krajów rozwijających się.

Rząd ukraiński zatwierdził również decyzję o wycofaniu się z umowy o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych z 15 kwietnia 1994 roku.

Na Ukrainie od dawna nazywa się WNP „wspólnotą nieudaczników" i mówi o konieczności pozbycia się etykietki „części rosyjskiego świata". A tutaj droga jest tylko jedna - integracja z Unią. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA