fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Późna decyzja RPP. Nie ma niespodzianek w sprawie stóp

Bloomberg
Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Uwagę komentatorów zwróciło to, że decyzja zapadła wyjątkowo późni.

Stopa referencyjna NBP od marca 2015 r. wynosi 1,5 proc. Żaden z ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” ekonomistów nie oczekiwał, że na zakończonym w środę posiedzeniu RPP zostanie ona zmieniona.

Decyzja RPP została ogłoszona około 14:45. Ekonomiści z mBanku zauważyli, że poprzednio posiedzenie zakończyło się później we wrześniu 2010 r.

Przedłużające się obrady RPP mogły się wiązać z tym, że w gremium tym od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat reguł zawiązywania i rozwiązywania rezerwy na ryzyko kursowe. Gdyby Rada chciała zmienić te reguły tak, aby miały wpływ na wynik finansowy NBP za bieżący rok, stosowną uchwałę musi przyjąć przed końcem br.

Uzasadnienie środowej decyzji RPP zostanie opublikowane o godz. 16, tuż przed początkiem konferencji prasowej z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego. W uzasadnieniu znajdzie się również zarys nowych prognoz Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA