Reklama
Rozwiń

BŚ: możliwy rozwój biedniejszych regionów Polski

Łatwiejsza rejestracja firm, współpraca między biznesem a uczelniami wyższymi , poprawa jakości kształcenia zawodowego mogłyby pomóc w rozwoju biedniejszym regionom Polski np. podkarpackiemu i świętokrzyskiemu - wynika z raportu Banku Światowego.

Aktualizacja: 31.05.2017 12:00 Publikacja: 31.05.2017 11:53

BŚ: możliwy rozwój biedniejszych regionów Polski

Foto: Wikipedia

Opublikowany w środę raport Banku Światowego podsumowuje pierwszą fazę projektu na rzecz regionów rozwijających się (ang. Catching-Up Regions).

Projekt powstał ponad rok temu z inicjatywy Komisji Europejskiej. Eksperci Banku Światowego ściśle współpracowali z Komisją Europejską, Ministerstwem Rozwoju, władzami województw podkarpackiego i świętokrzyskiego, a także z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami i naukowcami.

"W wielu obszarach województwa podkarpackie i świętokrzyskie mogłyby być wzorem do naśladowania dla innych regionów w całej Europie. Rozwój infrastruktury i przemysłu lotniczego na Podkarpaciu oraz turystyki w Świętokrzyskiem świadczą o ogromnym postępie, jaki nastąpił tu w ostatnich latach” – powiedział cytowany w komunikacie przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Pinerúa.

Dodał jednak, ze mimo to eksperci Banku zidentyfikowali obszary, gdzie jest możliwa dalsza poprawa. Ich zdaniem ogromne możliwości drzemią w małych i średnich firmach, które mogłyby stać się motorem wzrostu w obu regionach, a także w większej współpracy na linii biznes - edukacja.

"Teraz należy wdrożyć poszczególne zalecenia dla dobra lokalnych społeczeństw obu regionów” – dodał Carlos Pinerúa.

Reklama
Reklama

W swoich raportach Bank Światowy rekomenduje szereg rozwiązań, które mogą przyspieszyć rozwój biedniejszych regionów. Po pierwsze, w regionach tych większy nacisk powinien być kładziony na kształcenie zawodowe uczniów w miejscu pracy. Więcej godzin praktyk zawodowych w dobrze zarządzanych i sprawnych przedsiębiorstwach to większe szanse na znalezienie zatrudnienia po zakończeniu szkoły.

Po drugie, stworzenie Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI) pozwoliłoby wzmocnić współpracę pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami inwestującymi w projekty badawczo-rozwojowe, dzięki czemu powstałyby nowe innowacyjne produkty, usługi i startupy.

Po trzecie, stworzenie systemu wsparcia doradczego dla małych i średnich firm działających w województwie podkarpackim i świętokrzyskim, w połączeniu ze wsparciem finansowym poprawiłoby ich konkurencyjność zarówno na rynku regionalnym, jak i poza nim.

Po czwarte, z raportu Banku Światowego „Doing Business w Polsce 2015” wynika, że Kielce i Rzeszów są na trzecim i drugim miejscu od końca w Polsce pod względem kosztów i liczby procedur związanych z rejestracją spółki. Popularyzacja rejestracji firm online czy premie dla urzędników w lokalnych sądach za sprawne rozpatrywanie wniosków mogłyby pomóc przedsiębiorcom szybciej i taniej otwierać działalność gospodarczą.

Bank Światowy to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. W skład Grupy Banku Światowego wchodzi pięć instytucji: Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. skrót IBRD), Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycji (MIGA) oraz Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID). Działając w ponad stu krajach, Bank Światowy udziela preferencyjnych kredytów, które wspierają różnego rodzaju inwestycje i reformy w takich obszarach jak infrastruktura, administracja publiczna, sektor finansowy, zdrowie i wiele innych. Bank wspiera również kraje poprzez różnego rodzaju projekty doradcze i analityczne.

Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 r. W 1990 r. zostało otwarte biuro w Warszawie.

Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Gospodarka
Jak Putin „zbombardował” 14 procent rosyjskiej gospodarki. Liczby porażają
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama