fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Analitycy typują spółki na grudzień

Fotorzepa, Robert Gardziński
Jak co miesiąc, poprosiliśmy ekspertów od analizy wykresów giełdowych, by wskazali spółki, których akcje mogą podrożeć w końcówce roku. Na kogo postawili?

W typowaniu spółek do grudniowego, hipotetycznego portfela udział wzięło dziewięcioro analityków z biur maklerskich. Dwie spółki – Mabion i JSW otrzymały po dwa głosy, więc w zestawieniu znalazło się siedem podmiotów. Wspomniana dwójka ma wyższe wagi sięgające 22,2 proc., a pozostałe pięć podmiotów – PKN Orlen, Lotos, Forte, Enter Air i Amica – ma równe udziały w portfelu, wynoszące po 11,1 proc.

Patrząc na grudniowe zestawienie przez pryzmat kapitalizacji spółek widać dominację blue chips i średniaków. WIG20 reprezentują trzy podmioty – JSW, Lotos i PKN Orlen. Z mWIG40 analitycy przychylnym okiem patrzą na wykresy Amiki, Forte i Mabionu. Spośród maluchów uznanie techników zdobył tylko Enter Air.

Wygląda na to, że eksperci liczą na odbicie notowań WIG20. Indeks ten stracił od listopadowego szczytu 6,9 proc., a na pierwszej sesji grudnia spadał w porywach o 1,7 proc. do 2121 pkt. To najniższy poziom od 10 października. Co ciekawe – mWIG40 podtrzymał w poniedziałek trend boczny tuż poniżej 3800 pkt, a sWIG80 kontynuował wzrost. Najmocniejszym ogniwem tego ostatniego był typowany na grudzień Enter Air (reakcja na opublikowane w piątek wyniki).

Pod względem branżowym grudniowy portfel to dominacja spółek surowcowych. Są w nim bowiem dwie największe w Polsce firmy paliwowe, a także JSW. Producent mebli i producent AGD wydają się ciekawymi typami pod rajd św. Mikołaja, napędzany świątecznymi zakupami. Zestawienia uzupełniają producent leków oraz właściciel linii lotniczych.

Warto dodać, że w tym roku analitycy techniczni już ośmiokrotnie osiągali wyniki lepsze niż szeroki rynek warszawskiego parkietu. Tylko w maju, wrześniu i październiku WIG dawał lepszą stopę zwrotu niż portfel techników. W listopadzie analitycy zarobili 1 proc., podczas gdy WIG stracił 0,5 proc. Najmocniejszą spółką poprzedniego zestawienia był Elemental Holding. Inwestując w jego walory, można było zarobić 12,1 proc. Na drugim biegunie był Libet ze stratą 14 proc.

Licząc od początku tego roku skumulowana stopa zwrotu portfela sięga już 45,5 proc. Dla porównania – dorobek WIG to zaledwie 2,3 proc.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA