fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Szykuje się duże przejęcie europejskiej giełdy

Bloomberg
W tym tygodniu giełda Euronext ma ogłosić ofertę przejęcia Borsa Italiana. Chętni na przejęcie włoskiej giełdy są również Deutsche Boerse i SIX Swiss Exchange. Transakcja będzie opiewać na kilka miliardów euro.

Przypomnijmy, że Londyńska Giełda Papierów Wartościowych, która w 2007 r. kupiła Borsa Italiana za 1,6 mld euro, wystawiła ją na sprzedaż, aby uzyskać zgodę Unii Europejskiej na przejęcie firmy Refinitiv za 27 mld USD. Unijny regulator antymonopolowy wyraził w czerwcu zaniepokojenie, że połączenie londyńskiej giełdy i Refinitiv, która jest właścicielem platformy do handlu obligacjami Tradeweb, będzie skutkowało zbyt dużym udziałem połączonego podmiotu na europejskim rynku obligacji. Należąca do parkietu w Londynie grupa Borsa Italiana posiada bowiem 62,5 proc. udziałów w platformie obrotu obligacjami rządowymi MTS i kontroluje również giełdę w Mediolanie.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji jest już co najmniej kilka podmiotów zainteresowanych włoskim parkietem. Euronext przygotowuje się do złożenia oferty na zakup Borsa Italiana już w tym tygodniu – dowiedziała się agencja Bloomberga. Euronext chce dokonać przejęcia wraz z włoskim bankiem inwestycyjnym Cassa Depositi e Prestiti (CDP), który otrzyma około 8 proc. udziałów w Euronext, jeśli transakcja się powiedzie. Według szacunków Borsa Italiana jest wyceniana na 3,5 – 4 mld euro.

W wyścigu o parkiet w Mediolanie prawdopodobnie weźmie również udział niemiecki operator giełdowy Deutsche Boerse oraz szwajcarski SIX Swiss Exchange.

Jednak obecnie najbardziej prawdopodobny jest scenariusz przejęcia Borsa Italiana przez Euronext i CDP. Agencja Reutersa dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do włoskiego rządu, że Rzym chce, aby to właśnie to konsorcjum przejęło giełdę w Mediolanie. To właśnie Rzym ma decydujący głos w tej sprawie. Włoskie prawo pozwala rządowi blokować próby przejęcia pakietu kontrolnego przez graczy z UE i spoza UE w każdej firmie uznanej za strategicznie ważną. Do tej grupy zalicza się Borsa Italiana.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA