fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Analitycy ostrzegają: giełda tąpnie jak w 2008 roku

Bloomberg
W grudniu 2018 r. amerykański rynek akcji przeżył najgorszy tydzień od kryzysu finansowego sprzed dekady. Eksperci z banku Nomura uważają, że już za kilka-kilkanaście dni spadki mogą być jeszcze silniejsze.

Masanari Takada, analityk japońskiego banku Nomura, uważa, że pod koniec sierpnia lub na początku września na Wall Street może dojść do spadków podobnych jak w 2008 r., kiedy upadł amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers. Przypomnijmy, że w całym 2008 r. notowania indeksu Dow Jones spadły o 33 proc., a ze szczytu do dołka osiągniętego w 2009 r. aż o 55 proc. Analityk wskazuje, że to, jak rynek zachowywał się w ciągu ostatnich dwóch tygodni, jest „niesamowicie podobne" do sytuacji z 2008 r.

Czytaj także: Fed zetnie stopy procentowe pierwszy raz od lat

„Szczególnie amerykańska giełda stoi przed największym jak do tej pory wyzwaniem w tym roku" – napisał Takada w nocie do klientów. Dodaje, że pesymistyczne nastroje mogą skłonić do panicznej wyprzedaży inwestorów fundamentalnych i technicznych. Ponadto tykającą bombą są fundusze hedgingowe i ich algorytmy.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Takadę, fundusze hedgingowe wycofują się z rynku, a do prawdziwej paniki może dojść wówczas, kiedy przez rosnącą zmienność zostaną uruchomione algorytmy funduszy, które zaczną zamykać otwarte pozycje. Z obserwacji Takady wynika, że nastroje na Wall Street zbliżają się do najniższego poziomu w bieżącym cyklu gospodarczym. Według danych z 2018 r. udział handlu algorytmicznego w handlu na największych giełdach w Europie i w USA wynosi około 70 proc. Rodzi to ryzyko, że w przypadku paniki maszyny będą wyprzedawać aktywa, jeszcze bardziej pogłębiając straty.

Czytaj także: Wizja spowolnienia znów straszy inwestorów

Sytuacja staje się niebezpieczna, kiedy rynek jest stosunkowo płytki, a tak się składa, że ten tydzień jest ostatnim tygodniem przed długim weekendem w USA. W poniedziałek Amerykanie obchodzą święto pracy, co w połączeniu z niskimi wolumenami, jakie występowały historycznie pod koniec sierpnia, tworzy niebezpieczne środowisko.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA