fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Hojni płatnicy premii na horyzoncie

GPW
shutterstock
W najbliższych dniach w kilkunastu spółkach giełdowych przypada termin ustalenia prawa do dywidendy. Firmy te oferują średnio 3,4-proc. stopę dywidendy.

Bardzo dobrze wypadają między innymi Echo Investment, Giełda Papierów Wartościowych i Inpro, gdzie stopa dywidendy przekracza 5 proc.

Walne zgromadzenie Echo Investment zdecydowało, by spółka wypłaciła akcjonariuszom w tym roku 0,25 zł na akcję. Na dywidendę trafi 57,8 mln zł z zysku netto za 2020 r. oraz 45,35 mln zł z funduszu dywidendowego, czyli w sumie ponad 103 mln zł. Dzień wypłaty uchwalono na 5 sierpnia, a ustalenia prawa – na 26 lipca. Po uwzględnieniu okresu rozliczeniowego akcje z prawem do dywidendy trzeba nabyć najpóźniej 22 lipca.

Analogiczne terminy związane z nabyciem prawa do dywidendy mamy w Inpro (26 lipca i 22 lipca). Natomiast termin wypłaty w tej spółce ustalono później – na 9 sierpnia. Walne zgromadzenie zdecydowało o wypłacie 0,5 zł za akcję, czyli łącznie 20 mln zł. Rok wcześniej spółka wypłaciła mniej – 0,15 zł na walor.

Udany rok ma za sobą Giełda Papierów Wartościowych – tam na dywidendę w 2021 r. popłynie niemal 105 mln zł, czyli 2,5 zł na akcję. Dzień dywidendy to 23 lipca, a wypłacona zostanie 5 sierpnia.

Ponad 4-proc. stopy dywidendy akcjonariuszom zaoferują też m.in. PKN Orlen, Krka czy Makarony Polskie. Z naszych szacunków wynika, że spółki wchodzące w skład WIG20 wypłacą w tym roku akcjonariuszom w sumie ponad 9 mld zł dywidend – z tego niemal 1,5 mld zł przypadnie na wspomniany już PKN Orlen. Na akcję będzie to 3,5 zł. Wypłata nastąpi z kapitału zapasowego utworzonego z zysków z lat ubiegłych. Dniem ustalenia prawa jest 22 lipca, a wypłaty – 5 sierpnia.

Z kolei Krka swoją dywidendę – 5 euro na walor – wypłaci wcześniej – już 22 lipca. Dniem ustalenia prawa jest 21 lipca. W tym roku do akcjonariuszy popłynie wyższa kwota niż rok temu – w sumie 155,9 mln euro.

Wyższa w ujęciu rok do roku będzie też dywidenda w Makaronach Polskich. Do akcjonariuszy popłynie 0,3 zł na akcję, w sumie 2,8 mln zł wobec odpowiednio 0,25 zł i 2,3 mln zł rok wcześniej. Dniem dywidendy będzie 15 lipca, a wypłaty – 30 września.

W najbliższych dniach przypadnie też termin ustalenia prawa do dywidendy w takich spółkach jak m.in.: Wasko, Izostal, PGNiG, Pekabex, Wikana czy Celon Pharma.

Z dotychczasowych uchwał walnych zgromadzeń i zapowiedzi spółek wynika, że w tym roku zyskiem może podzielić się około 40 proc. przedsiębiorstw notowanych na warszawskiej giełdzie, a wypłacone przez nie środki będą zdecydowanie wyższe niż rok temu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA