Giełda

Marek Dietl o przyszłości GPW: nowe indeksy, kontrakty na sWIG80 i ETF-y

Marek Dietl, prezes GPW podczas sesji Q&A w redakcji "Rzeczpospolitej" i "Parkietu"
- Średnioterminowo potrzebujemy większej oferty dla funduszy pasywnych, bowiem takie interesują się naszym parkietem w związku z reklasyfikacją do statusu rynku rozwiniętego – stwierdził podczas dzisiejszej sesji Q&A w redakcji "Rzeczpospolitej" i "Parkietu", szef warszawskiej giełdy Marek Dietl.

W ramach akcji „Rzeczpospolitej” #zapytajDietla na Twitterze prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl odpowiadał na pytania i wątpliwości naszych Czytelników dotyczące przyszłości GPW.

@joanna_bajerska: Co się dzieje z płynnością na GPW?

Marek Dietl, prezes GPW: Zeszły rok był bardzo dobry na GPW. W porównaniu do zeszłego roku ten rok jest słabszy. Spodziewaliśmy się takiego obrotu spraw. W tym roku postawiliśmy na zmiany. Aktualizujemy ofertę. Mamy systematyczny plan poprawy płynności.

@AnnikaZetka: Czy giełda spełnia swoją rolę w gospodarce?

Głównym zadaniem GPW jako spółki jest zarabianie pieniędzy dla akcjonariuszy poprzez wspieranie polityki gospodarczej państwa.

@MariuszKanicki: Czy zgadza się pan z opinią, że Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW istnieją tylko teoretycznie? Co GPW robi, aby promować #corporategovernance i prawa udziałowe?

W GPW musimy zachować równowagę. Zachowaliśmy równowagę jeśli chodzi o Dobre Praktyki. Największą rolę we wdrażaniu praktyk odgrywają inwestorzy. Inwestorzy nagradzają uczciwe spółki poprzez Respect Index.

@MariuszKanicki: Coraz większy strach i koszty bycia emitentem, coraz mniej papierów w obrocie. Gdzie jest wspólny głos zarządu GPW i zarządów innych emitentów: "Jestem prezesem spółki giełdowej i jestem z tego dumny!"?

Jestem dumny, że jestem prezesem spółki giełdowej :) Natomiast kierunek regulacji w ostatnich latach był niezbyt korzystny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego zdecydowałem się kandydować. Teraz trzeba nakłonić UE do zmiany podejścia do rynku małych i średnich przedsiębiorstw, by te regulacje mogły zostać poprawione. Nasza duża aktywność w FESE ma za zadanie naprawę tego rynku.

@kamilgemra: Czy uważa Pan, że pojawienie się agencji ratingowej współtworzonej przez GPW pomoże inwestorom na Catalyst?

W Polsce brakuje agencji ratingowej. Odpowiedzią jest stworzenie jej przez BIK, Polski Fundusz Rozwoju i GPW. Zarejestrowanie tej agencji przez ESMA pozwoli posegmentować inwestorom Catalyst w oparciu o klasy ryzyka, już teraz pracujemy nad stworzeniem segmentu prime obligacji wysokiej płynności. W przyszłym roku ma ruszyć ta agencja.

@AnnikaZetka: Czy zgadza się pan ze stwierdzeniem, że warszawska giełda umiera?

Parkiet, na którym trwa obrót instrumentami finansowymi ma jeszcze duże pole do rozwoju: emisje i płynność – to jest w aktualizacji strategii.

Giełda będzie tworzyć nowe platformy do obrotu łączące podaż z popytem, co umożliwi określenie rynkowych cen instrumentów finansowych.

@Norbert51433599: Na GPW panuje totalna uznaniowość. Brak zasad odnośnie dopuszczania akcji, widełek statycznych itd. Ma to wpływ na ucieczkę inwestorów na inne rynki. Czy to się zmieni?

GPW działa według bardzo precyzyjnie określonych szczegółowych zasad obrotu, tych zasad trzymamy się i będziemy się trzymać.

@kamilgemra: GPW stawia na innowacje. Dlaczego zatem na NewConnect nie są „wpuszczane” spółki bez przychodów? Są inwestorzy zainteresowani wprowadzeniem firm przed fazą komercjalizacji.

Na NewConnect są spółki, które podczas debiutu nie miały przychodów np. w branży biotechnologicznej. Ważne jest, by środki pozyskane z emisji wystarczyły przynajmniej na 12 miesięcy funkcjonowania firmy.

@kamilgemra: Infoscan w skonsolidowanym sprawozdaniu ma ujemne kapitały własne poprzez inwestycje w spółce zależnej. Regulamin NewConnect mówi o ujęciu kapitałowym tylko u emitenta, a nie grupy kapitałowej. Spółka ląduje na fixingu, kurs spada o 30%. Czy to zachęca emitentów?

Ta spółka znalazła się na liście alertów zgodnie z regulaminem, ze względu na ujemne kapitały własne wykazane w raporcie okresowym. Konsekwentne przestrzeganie reguł sprzyja obrotowi i chroni inwestorów.

@MarcinTyc: Jak uniknąć sytuacji, w których firmy takie jak GetBack SA (GETBACK) wchodzą na giełdę?

Giełda ma ponad 1000 emitentów akcji lub obligacji. Jeden emitent, u którego być może doszło do nadużyć stanowi promil.

Inwestorzy i GPW bazują na informacjach od emitentów, dlatego najważniejsze jest motywowanie do przedstawiania prawdziwego obrazu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Wtedy każdy inwestor może podjąć racjonalną decyzję. Rynek publiczny w porównaniu do rynku prywatnego, zapewnia najlepszy dostęp do informacji.

@M_Skrzynecki: Jak idą prace nad apką m.in. z ETF-ami? I dzięki za piątkę z Micro.

Giełda w ramach zaktualizowanej strategii bedzie tworzyć nowe indeksy, na bazie których mogą powstać ETF-y. Widząc przychylność KNF dla dostawców ETF jestem przekonany, że przyszły rok będzie obfitował w ciekawe ETF-y oparte o nasze indeksy. "5" w pełni zasłużona.

@kitakrz: Jakie jest uzasadnienie 8-godzinnego dnia handlu na GPW? Może przesłanki stojące za takim rozwiązaniem już przeminęły i godziny mogłyby być krótsze, żeby dać analitykom i inwestorom indywidualnym więcej czasu na analizę i filtrowanie szumu powstałego po MAR?

Ciekawa propozycja, szczególnie, że międzynarodowi inwestorzy zachęcają nas do wydłużenia godzin handlu. Na razie nie planujemy zmian w tym zakresie.

@Norbert51433599: Na GPW jest dobrze tam, gdzie rząd polski daje obowiązek handlu gazem, prądem itd. Tam gdzie GPW musi walczyć o klienta spadki są katastrofalne (obroty na GPW w dół o 41%). Jak Pan chce z tym walczyć?

Chcemy walczyć o inwestorów poprzez tworzenie z KDPW platformy pożyczek papierów wartościowych. Emitentów chcemy pozyskiwać przez bardzo wysokiej jakości program edukacyjny GPW GROWTH, a koszty handlu zmniejszać poprzez udostępnianie TCA Tools.

@Norbert51433599: Osobę Pana Prezesa odbieram bardzo pozytywnie. Czy nie ma Pan jednak wrażenia, że ludzie (z 15 letnim stażem) z GPW i KNF utworzyli "grupę wspólnych interesów", która niedługo zniszczy polski rynek kapitałowy poprzez "własne interesiki" i w pojedynkę Pan nic nie zrobi?

Bardzo wysoko cenię współpracę z doświadczonymi pracownikami GPW, co przekłada się na ponad 10 istotnych awansów wewnętrznych, łącznie z pozycjami członków zarządu. Współpraca z KNF wygląda bardzo dobrze. Komisja traktuje GPW jako partnera.

@AnnikaZetka: Czy sytuacja gospodarcza wspiera obecnie indeksy, a jeżeli tak, to dlaczego jest tak źle?

Sytuacja gospodarcza jest bardzo dobra. A o wycenie indeksów decydują oczekiwane zyski spółek tworzących indeks. Spółki giełdowe dotychczas bardzo dobrze wykorzystywały koniunkturę, co widać po ich wynikach na tle Listy 500 "Rzeczpospolitej".

@kamilgemra: Dlaczego dopuszczenie akcji nowej emisji opłaconej gotówką spółki notowanej na NewConnect trwa minimum 4 miesiące, a mac nawet rok? Czy GPW nie może tego usprawnić?

Coraz bliżej współpracujemy z KDPW, aby proces dopuszczenia był możliwie krótki. Jednym z istotnych czynników wpływających na długość procesu jest jakość prospektu.

@jaan_polak: Czy giełda planuje wprowadzenie kontraktu terminowego na sWIG80?

Tak. Średnioterminowo potrzebujemy większej oferty dla funduszy pasywnych, bowiem takie interesują się naszym parkietem w związku z reklasyfikacją do statusu rynku rozwiniętego.

@AnnikaZetka: Jak bedzie wyglądała współpraca GPW z Tel Aviwem?

W związku z podpisaniem umowy o poufności, kolejne kroki współpracy z giełdą w Tel Awiwie będą ogłaszane po zawarciu stosownych umów wykonawczych.

@Parkietcom: Panie Prezesie, najważniejsze pytanie dnia: Kto wygra w niedzielnym finale mundialu? Francja czy Chorwacja? I drugie pytanie: komu Pan kibicuje?

Bardzo lubię grać w piłkę nożną. Niezbyt lubię ją oglądać. Zawsze kibicuję temu krajowi, który ma niższe PKB na mieszkańca.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL