fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Wielka stabilizacja przed nami

Bloomberg
Poważne zmiany w polityce gospodarczej i fiskalnej, które szykuje rząd Beaty Szydło, nie wytrącą polskiej gospodarki z równowagi, w jakiej znajduje się od dwóch lat. Czeka nas kolejny rok rozwoju w tempie około 3,5 proc.

Od początku 2014 r. polska gospodarka rozwija się w bezprecedensowo jednostajnym tempie. W najsłabszym kwartale z tego okresu polski PKB urósł o 3,3 proc. rok do roku, w najlepszym zaś o 3,7 proc. Ta stabilizacja wpływa też na prognozy na najbliższy rok. Spośród 38 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg zaledwie jeden zakłada, że w 2016 r. tempo wzrostu spadnie poniżej 3 proc., a tylko dwóch, że sięgnie 4 proc. Mediana (środkowa wartość) tych prognoz sugeruje, że polska gospodarka w 2016 r. powiększy się o 3,5 proc., tak samo jak w 2015 r.

– Wzrost PKB Polski jest zakotwiczony w przedziale między 3 a 4 proc. – przyznaje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – Jeśli z tego stanu zrównoważenia gospodarka zacznie się przechylać w którąś ze stron, to raczej w kierunku wolniejszego wzrostu. Bo wszystkie zmiany strukturalne, które proponuje rząd, takie jak obniżenie wieku emerytalnego czy podwyższenie wieku szkolnego, będą negatywnie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA