fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Trump chce się pozbyć Powella

Jerome Powell, szef Fedu
Bloomberg
Prezydent USA rozmawiał ze swoimi doradcami o zwolnieniu Jerome'a Powella z funkcji przewodniczącego Fedu - poinformowała agencja Bloomberg. Donald Trump jest niezadowolony z ostatnich podwyżek stóp procentowych i pogorszenia sytuacji na rynkach kapitałowych.

Doradcy prezydenta mają jednak nadzieję, że gniew Donalda Trumpa na działania Powella zelżeje podczas przerwy świątecznej. Zgodnie z oczekiwaniami, amerykańska Rezerwa Federalna podniosła w ubiegłym tygodniu główną stopę procentową o 25 pb. do przedziału 2,25 proc. - 2,5 proc. To była czwarta podwyżka w tym roku i dziewiąta od grudnia 2015 r.

Według rozmówców Bloomberga prezydent już wielokrotnie w trakcie prywatnych rozmów rozważał zmianę kierownictwa Fedu. Jednakże ich zdaniem taki krok miałby katastrofalne skutki dla rynków finansowych. Podważyłby zaufanie inwestorów do zdolności banku centralnego kierowania polityką pieniężną bez ingerencji politycznych.

Bloomberg zauważa, że skargi Trumpa na członków swojej administracji często były pierwszym przyczynkiem do ich dymisji - w tym byłego prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa, sekretarza stanu Rexa Tillersona i odchodzącego szefa sztabu Johna Kelly'ego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA