fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Skarbówka kwestionuje pełne odliczenie VAT od samorządowych inwestycji

123RF
Fiskus nie chce wydawać interpretacji pozwalających na pełne odliczenie podatku od samorządowych inwestycji. Powołuje się na klauzulę nadużycia prawa.

Wybór wariantu rozliczenia dającego korzyści podatkowe może stanowić nadużycie prawa. O tym dowiadują się gminy, którym fiskus odmawia wydania indywidualnych interpretacji.

– Takich odmów jest coraz więcej – mówi Piotr Marchlewski, doradca podatkowy, menedżer w Crido Taxand. Opowiada o sprawie gminy, która wybudowała obiekt kulturalno-sportowy. Po zakończeniu budowy planowała wydzierżawienie go gminnej spółce celowej, która będzie utrzymywała obiekt i wynajmowała odpłatnie na cele komercyjne. Także samej gminie.

Czy od wydatków na inwestycję można odliczyć 100 proc. VAT? O to gmina zapytała we wniosku o interpretację. Twierdzi, że tak, ponieważ wykorzystuje obiekt do opodatkowanej działalności (wydzierżawia go spółce).

Podejrzana alternatywa

Fiskus uznał jednak, że w tej sprawie zastosowanie może mieć klauzula nadużycia prawa, o której mówi ustawa o VAT. Gdyby bowiem gmina bezpośrednio (tj. bez udziału spółki) udostępniała kompleks najemcom, a jednocześnie okazjonalnie wykorzystywała część powierzchni do własnych celów publicznych, nie miałaby pełnego prawa do odliczenia VAT od inwestycji. Wybranie alternatywnego wariantu, który dawałby jej pełne prawo do odliczenia podatku, może być nadużyciem prawa.

Z odmową wydania interpretacji spotkała się też gmina, która wyremontowała basen. Przed remontem był wykorzystywany przez gminę zarówno do celów komercyjnych (odpłatnie), jak i publicznych (nieodpłatne zajęcia dla dzieci ze szkół). Po inwestycji będzie tylko wynajmowany. Również na zajęcia dla dzieci. Najemcą będzie podmiot, który je organizuje, np. klub sportowy (kosztami obciąży szkoły).

Pełne odliczenie to za duża korzyść

Gmina chce odliczyć 100 proc. VAT od wydatków na remont. Fiskus uznał jednak, że planowany sposób wykorzystania basenu może być nadużyciem prawa mającym na celu osiągnięcie korzyści podatkowej (jaką jest pełne odliczenie VAT).

O tym, że skarbówka może kwestionować czynności dające podatkowe oszczędności, mówi art. 5 ust. 4 i 5 ustawy o VAT. Przepisy te obowiązują od 15 lipca 2016 r., wcześniej jednak na taką możliwość wskazywało orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Potrzebny przegląd inwestycji

– Jest realne ryzyko, że w najbliższym czasie skarbówka będzie próbowała stosować klauzulę nadużycia prawa nie tylko przy odmowie wydawania interpretacji indywidualnych, ale także podczas kontroli rozliczeń jednostek samorządu terytorialnego – mówi Piotr Marchlewski. – Dlatego gminy powinny dokonać przeglądu dokończonych inwestycji i ocenić, w jakich ewentualnie sytuacjach może być zastosowana klauzula nadużycia prawa. Co ważne, na ryzyko zakwestionowania narażone są nawet te inwestycje, które zostały wcześniej „zabezpieczone" pozytywną interpretacją – dodaje ekspert. ©?

Klauzula bez ograniczeń

VAT-owska klauzula nadużycia prawa weszła w życie razem z ogólną klauzulą obejścia przepisów. Ta druga wprowadzona została do ordynacji podatkowej. Obie klauzule pozwalają kwestionować czynności prowadzące do podatkowych oszczędności. Skarbówce łatwiej jednak zastosować VAT-owską. Ogólna klauzula dotyczy transakcji dających korzyści powyżej 100 tys. zł (w podatkach dochodowych) rocznie. W VAT nie ma tego limitu, co pozwala kwestionować wszystkie czynności, także te dające o wiele mniejsze oszczędności. W sprawach VAT-owskich przedsiębiorcy nie mogą też korzystać z opinii zabezpieczających, które mają chronić przed zastosowaniem ogólnej klauzuli.

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 26 października, klauzula obejścia przepisów z ordynacji podatkowej na razie służy głównie do odmowy wydawania interpretacji. Na jej podstawie skarbówka wszczęła tylko dwa postępowania, oba w sprawie podatku od nieruchomości.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA