fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

MFW wstrzymał pomoc dla Ukrainy

Premier Wołodymyr Hrojsman
Bloomberg
Fundusz wstrzymał wydzielenie Ukrainie kolejnej transzy przyznanej pomocy. Winne jest lenistwo ukraińskich parlamentarzystów.

O wstrzymaniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy wypłaty 1,9 mld dol. dla Ukrainy, poinformował premier Wołodymyr Hrojsman, podała agencja Bloomberg. Premier wyjaśnił, że decyzja funduszu ma związek z faktem, że ukraiński parlament nie zdążył przed letnią przerwą uchwalić kilku wymaganych przez MFW ustaw, m.in. o reformie rolnej.

Reforma ta jest jednym z głównych warunków MFW, które fundusz postawił Ukrainie w umowie o pomoc finansową w kwocie 17,5 mld dol..Wprowadza ona możliwość kupna i sprzedaży ziemi przez obywateli Ukrainy.

- Są określone obowiązki, które zobowiązaliśmy się wykonać. Jak tylko je wykonamy, to dostaniemy kolejną (piątą-red) transzę. Liczę, że stanie się to jesienią. Mieliśmy ambitny plan by to się stało latem, ale parlamentowi zajęło więcej czasu przyjęcie niezbędnych ustaw. To ustawa o reformie emerytalnej, która dla nas jest numerem jeden. Jako rząd zrobiliśmy wszystko, co do nas należało, bu ustawa została przyjęta przed letnią przerwą czyli 15 lipca. Ale teraz widać, że w parlamencie zostało to przeniesione na jesień. To normalna sytuacja. dwa miesiące niczego nie zmienią - uspokajał Aleksander Daniluk minister finansów.

Ukraina podpisała umowę z MFW na kredyt 17,5 mld dol. w 2014 r. Dotychczas otrzymała cztery transze na kwotę 8,62 mld dol.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA