fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Trzy banki inwestują w fintech Autenti

Rzeczpospolita
Alior Bank, BNP Paribas i PKO Bank Polski wspólnie zainwestowały w polski fintech oferujący platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów.

To pierwsza tego typu wspólna i przeprowadzona na równych zasadach transakcja banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zamknięta właśnie runda finansowania wyniosła 17 mln zł, każdy z banków objął równą część i zapłacił za nią tyle samo, łącznie nie mają jednak większościowego udziału w Autenti. Banki, które stały się inwestorami, będą jednocześnie użytkownikami systemu (udostępnią to rozwiązanie swoim klientom). Inwestorzy Autenti, czyli banki i dwa fundusze CVC już obecne w akcjonariacie, są otwarci na współpracę ze środowiskiem bankowym, która mogłaby wesprzeć stworzenie polskiego standardu zdalnego podpisywania i cyfrowego obiegu dokumentów.

Kolejny krok w cyfryzacji

Banki przekonują, że inwestycja w Autenti przyśpieszy digitalizację banków poprzez wdrożenie e-podpisu przeznaczonego dla klientów i kontrahentów, do których swoją ofertę kierują wspomniane banki. Nowe cyfrowe rozwiązania usprawnią procesy bankowe i będą miały korzystny wpływ na środowisko naturalne. Pomogą także uprościć i przyspieszyć obieg wewnętrznych dokumentów. Transakcja, ze względu na udział inwestorów reprezentujących dużą część aktywów krajowego sektora bankowego, wspiera tworzenie polskiego standardu podpisu elektronicznego wykorzystywanego do zawierania umów bankowych. To kolejny, po utworzeniu Polskiego Standardu Płatności, czy Polish API, przykład, który pokazuje, że współpraca krajowych banków w różnych obszarach i modelach pomaga tworzyć rozwiązania korzystne dla klientów i całej gospodarki.

– Dzięki elektronicznemu podpisowi i obiegowi dokumentów klienci Alior Banku zyskają wkrótce bardziej wygodny i szybszy dostęp do naszych produktów i usług, z dowolnego miejsca na świecie. To kolejna inwestycja z udziałem naszego funduszu corporate venture capital RBL_VC, która umożliwia nam wyjście naprzeciw cyfrowej rewolucji i tworzenie bankowości nowej generacji – mówi Krzysztof Bachta, prezes Aliora.

BNP Paribas Bank Polska kibicuje rozwiązaniom proponowanym przez Autenti od 2016 r., gdy jeszcze jako startup firma ta wygrała pierwszą polską edycję BNP Paribas International Hackathon proponując oprogramowanie, które usprawniło proces zawierania umów bankowych dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego. - Rozwój niewymagających użycia papieru e-transakcji to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo klientów. Dla nas niezwykle ważny jest również wymierny pozytywny wpływ na środowisko. Wraz z naszymi partnerami chcemy wyznaczać i propagować nowe standardy w polskim sektorze bankowym – mówi Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas.

PKO BP zaznacza, że klienci korzystający z usług oferowanych na polskim rynku oczekują, że zdalne zawieranie umów będzie jeszcze prostsze i szybsze, a jednocześnie bezpieczne. - Współpraca na co dzień konkurujących ze sobą banków może pomóc sprostać tym oczekiwaniom i dlatego zdecydowaliśmy o inwestycji w Autenti. PKO Bank Polski kontynuuje transformację cyfrową i zgodnie z realizowaną strategią, zmienia się w bank przyszłości. Jednym z działań wpisujących się w tę strategię będzie również biznesowe wykorzystanie platformy Autenti w codziennej działalności banku. W synergii z pozostałymi narzędziami jakimi dysponujemy, pozwoli nam to jeszcze bardziej usprawnić elektroniczny obieg dokumentów – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Będzie oferta także za granicą

Według prognoz w 2023 roku globalny rynek podpisów elektronicznych będzie wart 5,5 mld dolarów. Oznacza to, że w ciągu zaledwie 5 lat wartość ta wzrośnie o ponad 1/3 (36,7 proc.) Analizy rynku podpisów elektronicznych pokazują, że to sektor bankowy ma największy potencjał do wykorzystania rozwiązań związanych z cyfrowym obiegiem dokumentów. Polskie banki są liderami w zakresie cyfryzacji. Jednocześnie nadal wiele bankowych procesów wymaga złożenia podpisu na papierze. Wprowadzenie elektronicznego podpisu przyśpieszy tworzenie w pełni cyfrowej ścieżki obsługi klientów oraz uprości wewnętrzne procesy w bankach. To zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy wydawanych dotychczas na druk i przesyłanie papierowych dokumentów. Mniejsze zużycie papieru korzystnie wpłynie także na środowisko, na czym zależy wszystkim inwestorom uczestniczącym w transakcji.

- Dzięki możliwościom banków, które zaprosiliśmy do grona inwestorów oraz ich otwartości na współpracę ponad podziałami, podpisy elektroniczne dostępne dzięki Autenti ułatwią pracę zarówno mniejszym firmom jak i dużym przedsiębiorstwom z różnych sektorów gospodarki – mówi Grzegorz Wójcik, założyciel i prezes Autenti - Już wkrótce naszą ofertę skierujemy do klientów i partnerów za granicą.

Platforma do cyfrowego zawierania umów i elektronicznego obiegu dokumentów Autenti to polska firma, która powstała w 2014 roku. Oferuje rozwiązania umożliwiające podpisywanie dowolnych dokumentów online, na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Od swojego rynkowego debiutu spółka pozyskała ponad 250 klientów biznesowych, a także wysłała dokumenty do e-podpisu do blisko 95 tysięcy Polaków.

Kolejnym krokiem w rozwoju Autenti jest zamknięta właśnie runda inwestycyjna. Pozyskane przez spółkę finansowanie pozwoli na dalszy, dynamiczny rozwój produktu i ekspansję zagraniczną. Transakcję przeprowadziły trzy banki działające w Polsce – Alior Bank, BNP Paribas, PKO Bank Polski oraz dwa fundusze VC – Innovation Nest i Black Pearls VC. To pierwsza taka wspólna inwestycja trzech, na co dzień konkurujących ze sobą banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dla wspomnianych funduszy VC, uczestnictwo w obecnej rundzie finansowania jest kontynuacją inwestycji z 2017 roku. Zainwestowany wówczas kapitał i wsparcie pozafinansowe, przyczyniły się do dynamicznego rozwoju Autenti w ostatnich latach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA