fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Bloomberg wybrał najgorszą walutę świata

turecka lira
Bloomberg
Nie wenezuelski boliwar, który praktycznie nie istnieje, czy frank kongijski wart dwie tysięczne złotego, ale turecka lira została uznana najgorszą dziś walutą świata.

Do takiego wniosku doszła agencja Bloomberg w swojej analizie sytuacji tureckiego pieniądza i przyczyn jego słabości. W październiku turecka waluta powróciła do rekordowo niskiego poziomu i osiągnęła 8,49 liry za dolara. Inflacja w kraju gwałtownie wzrosła. Ceny konsumpcyjne podskoczyły o 11,9 proc. rok do roku. Żywność podrożała średnio o 16,5 proc. Bank centralny Turcji pod koniec października podniósł prognozę inflacji na koniec roku o ponad trzy punkty procentowe do 12,1 proc.

Czytaj także: Problemy tureckiej liry mogą uderzyć w inne waluty

Ostatni anty-rekord kursu liry miał miejsce 30 października. Trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim w pobliżu Izmiru doprowadziło do załamania się tureckiej waluty, dolar osiągnął 8,34 lirów. Obecny spadek spowodowany jest też kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią, rosnącym bezrobociem, a także konfliktem politycznym między Turcją a Stanami Zjednoczonymi.

Bloomberg podkreśla, że turecki bank centralny wydaje kilkanaście milionów dolarów dziennie z rezerw złoto-walutowych, aby utrzymać kurs liry, ale jak dotąd nie przyniosło to efektu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA