fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Blik bije rekordy w internecie

Adobe Stock
Transakcji opłaconych Blikiem w internecie mocno przybyło w związku z pandemią i ten sposób płatności wyraźnie już wygrywa w sieci z kartami pod względem zarówno liczby, jak i wartości operacji.

Trzy czwarte wszystkich transakcji Blikiem realizowanych jest w internecie i w II kwartale było 73 miliony takich operacji. Pod tym względem Blik już znacznie wyprzedził karty. Narodowy Bank Polski opublikował właśnie dane dla kart płatniczych. Wynika z nich, że klienci zapłacili nimi w tym czasie 33,6 mln razy. Przewaga nad kartami rośnie, po raz pierwszy Blik w internecie wyprzedził je w IV kwartale 2018 r. (25,3 mln i 24 mln transakcji).

Blik zwiększa przewagę także pod względem wartości transakcji w internecie. W II kwartale opiewały na 8,58 mld zł w porównaniu do 5 mld zł w przypadku kart. Po raz pierwszy Blik wyprzedziły karty w tym zakresie w II kwartale 2019 r. (3,4 mld zł i 3,3 mld zł). Obie metody płatności odnotowały wzrost wartości transakcji w II kwartale w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku: Blik o 44 proc. a karty o 25 proc. 

- Bez wątpienia ogromne kwartalne wzrosty liczby i wartości transakcji Blikiem w drugim kwartale to efekt przesunięcia zakupów ze sklepów stacjonarnych do sieci. Wynika to oczywiście z lockdownu oraz obaw wielu z nas o kupowanie w tradycyjnych miejscach, gdzie często gromadzą się większe grupy ludzi. Dane za III kwartał, które opublikujemy już wkrótce, potwierdzą, że Polacy zostali przy zakupach w sieci - mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

- Szacujemy, że dziś udział Blika w wartości rynku e-commerce w Polsce może sięgać już nawet 60 proc. i stale rośnie. Bez wątpienia jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób kupowania w internecie. A dzięki temu, że użytkownik nie musi pozostawiać w sieci żadnych danych płatniczych – jest także bardzo bezpieczny – przekonuje Mazurkiewicz.

Blik to ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie. Możliwość skorzystania z Blika w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 90 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Noble, Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Bankowe, Nest Banku i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, a także w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS. Z głównych banków w Polsce systemu nie ma jeszcze m.in. Handlowy i Pocztowy. Na koniec drugiego kwartału z Blika korzystało aktywnie 5,42 mln osób. To 67 proc. więcej niż rok wcześniej. Dziś już blisko co drugi użytkownik bankowych aplikacji mobilnych w Polsce płaci Blikiem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA