fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kolejne pieniądze Unii dla Ukrainy

Flickr
Bruksela wesprze ukraiński biznes i reformy kwotą 105 mln euro. Pieniądze mają trafić głównie do małych i średnich firm oraz gospodarstw rolnych. Ale tak naprawdę trafią do ministerstw i unijnych ekspertów.

O pozytywnej dla Kijowa decyzji Komisji Europejskiej poinformowała czwartek premier Denis Szmygal. To trzecia w ciągu pół roku pomoc finansowa Unii dla Ukrainy.

„KE wydzieli dla Ukrainy 105 mln euro na wsparcie małego i średniego biznesu małych gospodarstw farmerskich, przeprowadzenie reform i wykonanie porozumienia integracyjnego Ukraina-Unia" - napisał premier na portalu społecznościowym.

Podkreślił, że kurs na eurointegrację pozostaje niezmiennym priorytetem Ukrainy. Wcześniej ukraińska rada ministrów przyjęła do realizacji trzy projekty, które pomogły uzyskać pomoc Brukseli. Olga Stefaniszyna, wicepremier ds. integracji europejskiej podpisała trzy porozumienia z KE, które uruchomią pomoc.

Oprócz farmerów i małego biznesu pieniądze z Unii posłużą dla konsultacji eksperckich, grantów na innowacyjne rozwiązania w małych i średnich firmach oraz niwelowania skutków pandemii.

W szczegółach 60 mln euro w tym roku zastane skierowane na ekspercką pomoc specjalistów z Unii przy opracowaniu i przeprowadzeniu reform przez ukraińskie ministerstwa. 25 mln euro trafi na wieś, do małych gospodarstw. Tu też pojawią się unijni eksperci, by nauczyć ukraińskich farmerów „nowych nawyków", jak otrzymać granty na inwestycje w gospodarstwach oraz kupno ziemi.

Ostatnie 20 mln euro skierowane zostanie na program EU4BUSINESS - wsparcie innowacji małych i średnich firm, i tworzenie nowych miejsc pracy, wylicza agencja Unian. Kwota jest niewspółmiernie mała w stosunku do potrzeb tego sektora ukraińskiej gospodarki.

W marcu 2020 r. Bruksela wspomogła Ukrainę 80 mln euro na walkę z pandemią. W kwietniu do Kijowa trafiło 190 mln euro także głównie na niwelowanie skutków koronawirus dla gospodarki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA