fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ukraina: rezerwy największe od sześciu lat

Bloomberg
W skarbcu banku narodowego Ukrainy jest 22,015 mld dol. w złocie, walutach i papierach wartościowych. Stan rezerw międzynarodowych jest najwyższy od 2013 roku. Ukraina rozliczyła się też ostatecznie z MFW.

Według informacji Narodowego Banku Ukrainy, stan rezerw na 1 września pokrywa 3,5 miesiąca przyszłego importu, co odpowiada międzynarodowym standardom. Obecna wielkość rezerw złoto-walutowych jest o 5,7 proc. wyższa od poziomu z początku roku. Rezerwy rosły z miesiąca na miesiąc. W sierpniu były o 5,8 proc. wyższe od stanu w lipcu. 

Czytaj także: Hrywna jest najmocniejsza na świecie 

Ministerstwo finansów 3 września spłaciło największe tegoroczne zobowiązanie - 661 mln dol. za euroobligacje wyemitowane cztery lata temu oraz 444 mln dol. procentów z obligacji z tego samego roku terminem wykupienia 2019-2023.

Tego samego dnia Ukraina ostatecznie rozliczyła się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i programem pomocowym stand by z 2014 r. Kijów przelał funduszowi środki w SDR (Special Drawing Rights) odpowiadające 156 mln dol., wylicza agencja Unian. 

W ciągu miesiąca bank centralny dokupił też do rezerw na rynku międzybankowym 300 mln dol. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA