fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Oświadczenie byłych prezesów NBP: Szokujące działania prokuratury to cios w Polskę

Bloomberg
Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski - piszą w oświadczeniu byli prezesi NBP, Hanna Gronkiewicz–Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka.

Trzej byli prezesi Narodowego Banku Polskiego - Hanna Gronkiewicz–Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka - ostrymi słowami skrytykowali działania prokuratury wobec osób, które ujawniły gigantyczne straty w SKOK-ach.

Poniżej zamieszczamy pełne oświadczenie. 

Oświadczenie

Uważamy zatrzymanie Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i ich współpracowników na mocy decyzji prokuratora A. Gołucha popieranej przez B. Święczkowskiego i Z. Ziobrę za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości.

Czytaj także:  Balcerowicz: zatrzymanie Kwaśniaka to szokująca niesprawiedliwość 

KNF objęło nadzorem SKOKi dopiero pod koniec 2012 roku, po długich latach obstrukcji stosowanej przez PiS. Zatrzymani doprowadzili w krótkim czasie do ujawnienia ogromnych strat, zwłaszcza w SKOK Wołomin. Już w maju 2013 roku zgłosili do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia tam przestępstwa. Po ponownej kontroli na początku 2014 roku W. Kwaśniak został ciężko pobity przez bandytów nasłanych przez mocodawcę ze SKOK Wołomin.

Działania prokuratora A. Gołucha i jego zwierzchników rażąco kontrastują z biernością prokuratury wobec osób, które do 2013 r. odpowiadały za sytuację w układzie

Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski, a w tym zwłaszcza w organy nadzoru nad strategicznie ważnym sektorem finansowym.

Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezes zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 1992 – 2001

Leszek Balcerowicz, prezes zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 2001 – 2007

Marek Belka, prezes zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 2010 – 2016

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA