fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Nastroje niemieckich inwestorów lekko się poprawiły

PhotoXpress
Trochę poprawiły się nastroje niemieckich inwestorów. Odzwierciedlający ich oczekiwania indeks ZEW wzrósł w listopadzie do minus 24,1 pkt z minus 24,7 pkt w październiku.

Ekonomiści ankietowani w tej sprawie przez agencję Bloomberga spodziewali się spadku tego wskaźnika do minus 26 pkt. Indeks nastrojów w całej strefie euro spadł do minus 22 pkt z minus 19,4 pkt.

Szef ZEW Achim Wambach powiedział, że biorący udział w badaniach jego instytutu „nie spodziewali się szybkiego ożywienia słabej obecnie sytuacji gospodarczej w Niemczech”. Ich ocena obecnej sytuacji spadła o 11,9 pkt do 58,2 pkt. Indeks DAX spadł od maja o prawie 14 proc. i tracił w każdym z minionych trzech miesięcy, ale w listopadzie na razie zmienia się nieznacznie. Raport o PKB w III kwartale ma być opublikowany w środę, ale ekonomiści spodziewają się jego spadku o 0,1 proc. Byłby to pierwszy spadek od 2014 r.

Niemiecka gospodarka stanowi prawie jedną trzecią gospodarki całej strefy euro i w dużym stopniu rzutuje na koniunkturę w całym bloku 19 krajów. W III kwartale PKB w tym rejonie wzrósł zaledwie o 0,2 proc., najmniej od czterech lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA