fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Będzie rekord w leasingu

123RF
Polski rynek leasingu rośnie w o kilkanaście procent, ale jego liderzy – PKO Leasing i Idea Getin Leasing – zwiększyły wartość finansowania znacznie szybciej.

Prognozy analityków zakładają, że wzrost PKB w Polsce w III kwartale tego roku mógł wynieść nawet 4,5-4,6 proc., co wpłynie pozytywnie również na branżę leasingową. Wysokie tempo wzrostu ma utrzymać się także w IV kwartale oraz całym przyszłym roku. – Tegoroczna dynamika rynku leasingu jest zgodna z szacowanym wzrostem inwestycji prywatnych i scenariuszem rozwoju gospodarczego kraju. Myślę, że zbliżamy się do pobicia kolejnego rekordu. Na koniec 2017 r. łączne finansowanie branży może wynieść ponad 65 mld zł – podsumowuje Marek Bauer, prezes Idea Leasing i Getin Leasing.

Po trzech kwartałach cały rynek leasingowy urósł o 12,9 proc., do 47,9 – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. W połowie roku ZPL prognozował, że wartość leasingu w segmencie ruchomości w całym roku wzrośnie o 15,1 proc. do 65,9 mld zł. To byłby kolejny rok szybkiego wzrostu – w 2016 r. rynek urósł o 16,6 proc., do 58,1 mld zł. Ten sposób staje się coraz bardziej popularny w finansowaniu inwestycji MSP i wypiera usługi bankowe z finansowania pojazdów czy maszyn produkcyjnych, w tym rolniczych. Trzy czwarte klientów firm leasingowych to te z sektora MSP.

Z dobrego rynku korzystają leasingodawcy. Lider, czyli PKO Leasing, zwiększył po trzech kwartałach wartość udzielonego przez siebie finansowania aż o 100 proc., do blisko 6 mld zł. Tak wysoka dynamika wynika z faktu, że PKO Leasing przejął od początku tego roku Raiffeisen Leasing. Zmiany właścicielskie wpłynęły też na powstanie nowego wicelidera rynku – Grupę Idea Getin Leasing (obie spółki się łączą). Grupa rozwija się zdecydowanie szybciej niż rynek i przez trzy kwartały udzieliła finansowania o wartości 5,63 mld zł, czyli o ponad 33,7 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. Najlepsze rezultaty Grupa osiągnęła w rynku maszyn rolniczych oraz środków transportu ciężkiego i maszyn budowlanych, w których wzrost w stosunku do 2016 r. wyniósł odpowiednio 125,1 proc. i 34,4 proc. – Sprzyjają nam czynniki makroekonomiczne oraz małe i średnie firmy, które ruszyły do inwestowania z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł finansowania. Dobra koniunktura wśród MŚP to w pewnym sensie koło zamachowe naszej branży – im bardziej małe firmy się rozwijają, tym bardziej potrzebują korzystnego kapitału na finansowanie kolejnych aktywów – podkreśla Bauer. Grupa jest również liderem pod względem finansowania pojazdów lekkich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA