fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Moody's lepiej o Olsztynie

Olsztyn
Wikimedia
Agencja zmieniła ocenę perspektywy Olsztyna z negatywnej na stabilną. To efekt spadku zadłużenia stolicy Warmii i Mazur.

Ubiegłoroczna ocena dała Olsztynowi perspektywę negatywną. Najnowsza analiza w powiązaniu z sytuacją kraju (rating wiarygodności obligacji Polski na poziomie A2), pozwoliła na podwyższenie noty do stabilnej.

- Potwierdzenie oceny Olsztyna odzwierciedla zadowalające wyniki operacyjne, poprawne  wyniki finansowe i spadek zadłużenia. Miasto osiągnęło satysfakcjonujące wyniki operacyjne, a nadwyżki wyniosły 10 proc. dochodów operacyjnych w 2016 r., w  porównaniu z 4,5 proc. w roku 2015. Jednocześnie Olsztyn odnotował nadwyżkę finansową na poziomie 11 proc. całkowitych przychodów. Rok wcześniej był z wysoki deficyt na poziomie 12 proc.” - wyjaśnia agencja.

Analitycy zauważają także, że zadłużenie Olsztyna zmniejszyło się do 30 proc. przychodów z działalności operacyjnej w 2016 r., z 42 proc. na koniec 2015. Przewidują utrzymanie ich na podobnym poziomie w tym roku.

Olsztyn w ostatnich latach zadłużał się z powodu ogromnych inwestycji komunikacyjnych (tramwaje) i infrastrukturalnych (remonty i budowa nowych ulic, zabudowa brzegów jezior Ukiel itd).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA