fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

„Nomadland” wielkim zwycięzcą brytyjskich nagród

AFP
BAFTA zostały w tym roku przyznane prawie dwa miesiące później niż zwykle, wirtualnie i w dwa dni weekendu.

Za najlepszy film roku uznano „Nomadland” - opowieść o kobiecie, która po śmierci męża i stracie pracy zaczyna wieść życie współczesnej nomadki, odnajdując wolność, jakiej dotąd nie zaznała. Chloe Zhao dostała statuetkę dla najlepszej reżyserki, operator Joshua James Richards – za zdjęcia, a Frances McDormand – za najlepszą rolę kobiecą.

Statuetka dla najlepszego aktora przypadła Anthony’emu Hopkinsowi za rolę popadającego w demencję mężczyzny w „Ojcu”. Nagrodę za scenariusz do tego filmu odebrali Christopher Hampton i reżyser Florian Zeller.

W kategorii filmu brytyjskiego wygrała „Obiecująca. Młoda. Kobieta” Emerald Fennell, nagrodzona również za oryginalny scenariusz. W kategorii filmu zagranicznego całą konkurencję pokonał niedawny laureat Europejskiej Nagrody Filmowej - „Na rauszu” Thomasa Vinterberga.

Statuetką za całokształt twórczości brytyjscy akademicy uhonorowali reżysera Anga Lee.

Gospodarze gali Edith Bowman i Dermot O’Leary byli w Royal Albert Hall, wszyscy nominowani i laureaci pojawiali się jedynie na Zoomach. Z powodu żałoby po śmierci dziadka odwołał swoją obecność książę William, który jest przewodniczącym Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA