fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

#RZECZoBIZNESIE: Anna Wójcicka: Genetyczne ryzyko raka można wcześnie i tanio wykryć

tv.rp.pl
Jeżeli odpowiednio wcześniej i w odpowiedni sposób będziemy się badać, to nowotwory są w pełni wyleczalne – mówi dr Anna Wójcicka, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, gość programu Marcina Piaseckiego.

Gość jest współtwórcą programu Badamy Geny, który jest ukierunkowany na oceny ryzyka zachorowania na nowotwór.

- Każdy z nas rodzi się z ryzykiem choroby nowotworowej. 1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi, 1 na 8 mężczyzn zachoruje na raka prostaty. Nam chodzi o to, żeby znaleźć grupę ludzi, którzy już urodzili się ze zmianą w genie, która ich ryzyko znacząco zwiększa. Te osoby trzeba poddać bardziej intensywnym badaniom, żeby wykryć ten nowotwór. Jeżeli kobieta jest obciążona chorobotwórczą mutacją, pierwsze badanie powinno wykonać się mniej więcej w 25 roku życia – tłumaczyła Wójcicka.

Przyznała, że takie badania są oferowane na świecie od kilku dobrych lat. - Rewolucyjność naszego programu polega na tym, że badanie kosztuje 399 zł, kiedy na zachodzie jest to 10-20 razy droższe. To warunkuje dostępność badania – mówiła.

Wójcicka przyznała, że nie umieją takiego badania wykonać jednemu pacjentowi. - Wykonujemy je dopiero jak zgłosi się grupa 600 osób. W tym momencie nie jest to duże ograniczenie, bo zbieramy taką grupę w 2-3 tygodnie. Zarejestrowanych mamy 30 tys. osób, wydaliśmy niemal 8 tys. wyników przez ostatnie pół roku trwania programu – podała.

Każdy wynik badania zawiera ocenę ryzyka zachorowania, ale również jednoznaczne rekomendacje jakie badanie, w którym roku życia, pacjent powinien wykonać. W wyniku na całą stronę jest rozpisane jakie działania powinno się podjąć, żeby ten nowotwór wcześnie wykryć.

- Jeżeli znajdziemy u pacjenta chorobotwórczą mutację, to ma zielone światło, żeby wejść do programu opieki nad pacjentami wysokiego ryzyka chorób nowotworowych. Wtedy wszystkie badania może wykonywać za darmo – mówiła Wójcicka.

Zaznaczyła, że leczenia pacjentów onkologicznych we wczesnej fazie choroby jest dużo tańsze i bardziej efektywne. - W Polsce mamy słabą wyleczalność nowotworów. 5 lat od momentu zdiagnozowania choroby przeżywa mniej niż 50 proc. pacjentów, bo nowotwór za późno się wykrywa – mówiła.

- Jeżeli odpowiednio wcześniej i w odpowiedni sposób będziemy się badać, to nowotwory są w pełni wyleczalne – dodała.

Gość zdradziła, że dalekosiężnym celem programu jest przebadanie całej polskiej populacji.

- Do badania potrzebujemy 3 rodzajów danych. Potrzebujemy dane medyczne pacjenta, dane rodzinne i dane genetyczne. Do danych genetycznych potrzebujemy 4 ml krwi. Na naszej stronie badamygeny.pl jest mapka, gdzie można się zgłosić na pobranie krwi. Z krwi wyciągamy geny pacjenta i zaglądamy we wszystkie 70, o których wiemy, że mają związek z kształtowaniem ryzyka choroby nowotworowej – tłumaczyła Wójcicka.

Zainteresowani uczestnictwem w programie znajdą wszelkie informacje na wspomnianej wyżej stronie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA