fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Brytyjczycy oddadzą zieloną energię do sieci za darmo

Adobe Stock
Brytyjski rząd potwierdził, że każdy kto zainstaluje panele fotowoltaiczne od kwietnia 2019 r. nie dostanie pieniędzy za nadwyżki energii oddanej do sieci.

Informacja o tym, że gospodarstwa domowe będą musiały oddać w przyszłości niespożytkowaną zieloną energię za darmo do firm osiągających wielomilionowe zyski wywołała oburzenie wśród zielonych działaczy. Wezwali ministrów, aby nie kończyli „taryfy eksportowej" dla paneli słonecznych w ramach taryf gwarantowanych, które kończą się w przyszłym roku.

Urzędnicy niestety potwierdzili, że od kwietnia 2019 r. nie będzie zapłaty za oddaną nadwyżkę energii do sieci.

- Trudno zrozumieć logikę urzędu. Panele słoneczne okazały się ogromnym sukcesem. Milion domów i 1000 szkól wzięło czystą energię i działa na rzecz klimatu – mówi Neil Jones z organizacji 10:10.

W mediach społecznościowych ludzie nazywają tę decyzję „absolutnie oburzającą" i „szokującą".

Zmiany nie dotknął osób, które zainstalowały panele słoneczne od czasu wprowadzenia systemu taryf gwarantowanych w 2010 r.

Rząd przygotowuje się do ogłoszenia zamiennika dla obecnie obowiązujących taryf, który ma być oparty o prawa rynkowe, a nie minimalne ceny za oddany prąd. Nowe zasady kupowania energii przez dostawców prądu mogą zostać przedstawione już w przyszłym roku, ale nie będą oni musieli się do nich stosować.

Oczekuje się, że przerwa między kończącymi się taryfami a nowymi regulacjami doprowadzi do oddawania przez jakiś czas energii za darmo przez gospodarstwa domowe.

W trakcie konsultacji rządowych ok. 90 proc. ludzi sprzeciwiało się zmianom, twierdząc, że są niesprawiedliwe, zniosłyby wysiłki związane ze zmianą klimatu i zaszkodzą przemysłowi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA