fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Rekordowa grzywna dla francuskiej firmy energetycznej

AFP
Francuski resort gospodarki i finansów zatwierdził rekordową grzywnę 1,8 mln euro dla EDF za poważne naruszenie przepisów o terminie płatności dla dostawców. Wysokość grzywny odpowiada wysokości zaległych płatności.

To najwyższa kara finansowa orzeczona przez urząd konkurencji, ochrony interesów konsumentów i ścigania oszustw DGCCRF z tego powodu - stwierdził Reuter.

Francuski dostawca energii elektrycznej, którego głównym udziałowcem jest skarb państwa został ukarany za nieterminowe uregulowanie w marcu-kwietniu 2017 13 tys. faktur, czyli ponad 10 proc. wszystkich faktur. "To stanowiło ponad 38 mln euro, które zatrzymano jako kapitał własny, nie dotrzymując terminów zapłaty wobec prawie 3500 dostawców EDF" - oświadczył resort w komunikacie.

Czytaj także: Francja pożegna atom

EDF przyjęła do wiadomości decyzję urzędu konkurencji, "będzie nadal wzmacniać wewnętrzne procedury, a także komunikowanie się z dostawcami, aby można było regulować faktury w całości i w wymaganym czasie". Grupa dodała, że za 90 proc. rachunków płaci w przewidzianym terminie.

EDF podjęła wcześniej działania mające poprawić system opłacania dostawców, dodała teraz, że "zależy jej na jakości stosunków z ogółem przedsiębiorstw świadczących jej usługi, zwłaszcza w energetyce jądrowej, której wkład ma zasadnicze znaczenie dla jej działalności".

Resort gospodarki i finansów postanowił stosować zasadą "name nad shame" - podawania nazwy winowajców aby ich zawstydzać - poinformował przy okazji, że od początku 2019 r. skontrolo0wano 964 firmy, 130 z nich ukarano łącznymi grzywnami na 8,3 mln euro, a wobec 89 wszczęto postępowanie sądowe. Wśród przywołanych do porządku znajdują się Verallia (grzywna 450 tys. euro), Nestlé Purina (375 tys.) i grupa prasowa L'Express (310 tys.)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA