Gra idzie o prawdziwe pieniądze

Kiedyś znaleźć ich można było tylko w domowym zaciszu. Przed ekranami stacjonarnych komputerów spędzali setki godzin, zdobywając kolejne punkty, poziomy, bonusy. Dziś ludzie grają dosłownie wszędzie – na ulicy, na dworcu, w tramwaju, w metrze. Na małych ekranach smartfonów toczą się wielodniowe batalie, pasjonujące quizy, walki o tytuł mistrza zręczności...

Publikacja: 15.05.2019 15:55

Gra idzie o prawdziwe pieniądze

Nie ma na świecie drugiej takiej gry, która umożliwiałaby jednoczesną rozgrywkę na dwóch ekranach. Firma Bloober Team S.A. pokazała, że polscy programiści to potrafią. Jednym z najciekawszych projektów firmy jest przełomowa i unikatowa gra storytellingowa. Wciągająca fabuła toczy się w dwóch światach – rzeczywistym i duchowym. Zapewnia to różne punkty widzenia tej samej opowieści. Na co położono szczególny akcent? Na tło historyczne, czyli dzieje Krakowa. I pewnie gra istniałaby do dzisiaj jedynie na papierze, albo jej realizacja co najmniej odwlekłaby się w czasie, gdyby nie Program Inteligentny Rozwój, z którego dofinansowano ten wyjątkowy projekt.

Gry to dziś dochodowy biznes

Światowa branża gier rośnie stabilnie, a zarazem dynamicznie – w tempie około 9% rocznie. Wartość globalnego rynku to niemal 135 mld dolarów. Według ocen firmy Newzoo, zajmującej się jego analizą, największy udział mają gry na urządzenia mobilne. W szybkim tempie rośnie też oferta gier na konsole. Wielcy gracze umacniają się, a gamingowy rynek coraz szybciej się nasyca. Jest jednak na tyle zróżnicowany, że z dnia na dzień hitem może się stać nowy, atrakcyjny tytuł. Może Twojego autorstwa? Lokalni twórcy gier, oferujący ciekawe, niszowe propozycje z pewnością mogą w tym upatrywać swojej szansy.

Polska ma silną pozycję w branży gier komputerowych

Czy wiesz, że polski rynek gier wart jest dziś ponad 500 mln złotych? Jesteśmy liderem w regionie! Najwięksi (CD PROJEKT RED, 11 Bit Studios, Techland) weszli na rynek globalny, co zapewniło im wielką, stabilną bazę do rozwoju. Taka odważna polityka wyróżnia polskich deweloperów na tle wielu firm z Europy. Ale świetny wynik jest także zasługą mniejszych producentów, mających już grono wiernych odbiorców. Wśród ponad trzystu polskich twórców gier są i tacy, którzy śmiało eksperymentują z najnowszymi technologiami, jak na przykład VR (virtual reality) i AR (augmented reality). Swoją ofertę oraz wizerunek budują w oparciu o wnikliwą analizę trendów i oczekiwań odbiorców.

Przed mniejszymi graczami też otwierają się szerokie możliwości

Gdy w świecie oglądanym przez interfejs nowej polskiej gry obiektyw smartfona pokazuje jezioro – znacząco rośnie szansa ujrzenia prasłowiańskiego demona jezior. Postacie z mitologii słowiańskiej tworzą uniwersum gry Slavic Monsters. To wielkie przedsięwzięcie niewielkiego zespołu z Olsztyna. Mogło zostać zrealizowane po otrzymaniu wsparcia z Programu Polska Wschodnia ze środków przeznaczonych na rozwój startupów w tym regionie.

Firma Slavic Monsters kreatywnie wykorzystuje elementy rozszerzonej rzeczywistości.

 

Z Programu Rozwój Polski Wschodniej skorzystała też inna olsztyńska firma – Rally Viewer. Gier opartych o świat rajdów samochodowych są dziesiątki, jednak aplikacja i ekosysytem Rally Viewer to jedyna w swoim rodzaju możliwość doświadczania emocji prawdziwego rajdu. W zupełnie nowy sposób łączy potrzeby kibiców, organizatorów i sponsorów. Kibic wyposażony w aplikację może się udać do przewidzianej dla niego, specjalnej strefy na trasie. Ma zapewnione bezpieczeństwo oraz świetny punkt, z którego może nakręcić smartfonem ekscytujące ujęcia na gorąco. Jego materiał wideo będzie częścią multirelacji, którą zobaczą wszyscy! Ale powodów do korzystania z aplikacji jest więcej. Organizatorowi daje możliwość szybkiej komunikacji z kibicami, szczególnie przydatnej w przypadku zmian harmonogramu czy nieprzewidzianych zdarzeń na trasie.

Fundusze Europejskie wspierają twórców gier na różne sposoby

Dofinansowanie otrzymujesz z innej puli, jeśli masz startup (przykłady omówione powyżej), a z innej – jeśli Twoja firma planuje inwestycje w badania czy prace badawczo-rozwojowe. Dla tych ostatnich stworzono specjalny Program GameINN. Powstał z inicjatywy liderów branży – przedsiębiorców z Porozumienia Polskie Gry: CD Projekt, Techland, Bloober Team, 11 bit studios, CI Games i innych. Budżet tegorocznej edycji konkursu to 100 mln złotych.

Dobrym przykładem wykorzystania funduszy w tym programie może być gdańska firma Profesor Why. Jej gra o tej samej nazwie powstała z myślą o uczniach szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących. Pozwala im rozwijać wiedzę w wirtualnym laboratorium chemicznym.

Sukces – nie bez udziału funduszy – odniosła też motocyklowa gra akcji Steel Rats z Tate Multimedia. Spotkała się ona z bardzo pozytywnym przyjęciem miłośników dynamicznych starć i emocjonujących, wielopoziomowych rozgrywek.

 

Co warto wiedzieć o Programie GameINN?

Instytucją odpowiedzialną za Program GameINN jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekty ubiegające się o współfinansowanie w tym programie muszą dotyczyć konkretnych obszarów badawczych. Znajdziesz je tutaj. Przedział, w jakim muszą się zmieścić  koszty projektu, także jest ściśle określony. Minimalna wartość to 400 tys. zł, a maksymalna – 20 mln zł. Natomiast poziom dofinansowania waha się od 25% aż do 90%. Skąd się biorą różnice? Zależą od wielkości przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz rodzaju planowanych prac i badań. I jest jeszcze nowość. W tegorocznym konkursie GameINN pojawiła się możliwość poprawienia wniosku na podstawie uwag ekspertów. Poprawki nie mogą wpływać na zasadniczą przebudowę wniosku, a jedynie modyfikować go w konkretnych punktach. Czasu zostało stosunkowo niewiele. Zakończenie naboru już 14 czerwca 2019 r. Jeśli więc rozważasz złożenie wniosku – nie odkładaj decyzji.

Żeby wygrać – trzeba grać!

Wymyśliłeś grę i szukasz środków na rozwój obiecującego projektu? Nie jesteś pewien, czy Twój pomysł wpisuje się w założenia Programu Inteligentny Rozwój? Czy jest wystarczająco nowatorski, by otrzymać finansowanie? Łatwo to sprawdzisz. Skorzystaj z pomocnego instrumentu STEP. Jego zamysł to połączenie prostego formularza i bezpłatnych konsultacji specjalistów. Wystarczy Ci kwadrans, żeby uzupełnić formularz na stronie internetowej. Konsultanci w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich przeanalizują dane z formularza pod kątem wpisywania się projektu w konkretne konkursy. Po pięciu dniach otrzymasz oczekiwaną odpowiedź. Jeżeli Twój projekt wpisuje się w Program Inteligentny Rozwój, to na dalszym etapie eksperci pomogą wskazać mocne i słabe strony pomysłu w kontekście kryteriów sugerowanego konkursu. Jeżeli jednak projekt nie będzie mógł zostać sfinansowany z tego programu, konsultant podpowie inne możliwości z Funduszy Europejskich.

Więcej znajdziesz tutaj.

Branża gier w Polsce to dziś z pewnością dobry pomysł. Sprawdź, który konkurs może przyczynić się do Twojego sukcesu. Powodzenia!

Nie ma na świecie drugiej takiej gry, która umożliwiałaby jednoczesną rozgrywkę na dwóch ekranach. Firma Bloober Team S.A. pokazała, że polscy programiści to potrafią. Jednym z najciekawszych projektów firmy jest przełomowa i unikatowa gra storytellingowa. Wciągająca fabuła toczy się w dwóch światach – rzeczywistym i duchowym. Zapewnia to różne punkty widzenia tej samej opowieści. Na co położono szczególny akcent? Na tło historyczne, czyli dzieje Krakowa. I pewnie gra istniałaby do dzisiaj jedynie na papierze, albo jej realizacja co najmniej odwlekłaby się w czasie, gdyby nie Program Inteligentny Rozwój, z którego dofinansowano ten wyjątkowy projekt.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko