fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Austria: Więzienie za wytrucie pszczół

stock.adobe.com
47-letni sadownik z Austrii został skazany na rok więzienia, w tym cztery miesiące bezwzględnego więzienia oraz wypłatę odszkodowania w wysokości 20 tys. euro za nielegalne rozpylenie środka owadobójczego, który doprowadził do wytrucia ponad 50 kolonii pszczół - informuje AFP.

Mężczyzna z Karyntii spryskał swoje drzewa silnym środkiem owadobójczym nazywanym chlorpyrifos w czasie gdy ich kwiaty wciąż wabiły pszczoły.

W efekcie doprowadził do zagłady ponad 50 kolonii pszczół należących do dwóch mieszkających w jego pobliżu pszczelarzy.

Sąd w Klagenfurcie uznał sadownika winnym "celowego szkodzenia środowisku", wskazując na jego doświadczenie zawodowe jako dowód, ze znał konsekwencje rozpylenia tego akurat środka owadobójczego.

Wyrok w sprawie sadownika był surowy - w więzieniu spędzi cztery miesiące (łącznie został skazany na rok więzienia, ale część kary orzeczono w zawieszeniu). 

Sadownik zapowiedział już odwołanie się od wyroku.

Sędzia wyraził nadzieję, że wyrok będzie działał odstraszająco i przypomni innym, że "użycie pestycydów wymaga znalezienia równowagi między środowiskiem a ekonomią".

W kwietniu UE wprowadziła zakaz używania pestycydów z rodziny neonikotynoidów ze względu na ich szkodliwość dla pszczół.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA