fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Dania: Wyspa chce być wolna od toreb foliowych

stock.adobe.com
Od początku 2018 roku na duńskiej wyspie Samso zakazane będzie korzystanie z toreb foliowych. Kupujący będą musieli korzystać z toreb wyprodukowanych z materiałów organicznych - informuje thelocal.dk.

Foliowe torby znikną ze wszystkich sklepów na wyspie - w ich miejsce pojawią się ekologiczne torby wykonane z bawełny - informuje duński nadawca DR.

Pomysł, by na wyspie przestać używać toreb foliowych zgłosili jej mieszkańcy. Jeden z pomysłodawców zakazu, Gunnar Mikkelsen tłumaczy, że torby bawełniane, które będzie można otrzymać w sklepie to torby wielokrotnego użytku. - Nawet jeśli zapomnisz swojej torby, w sklepie znajdziesz kolejną. A jeśli w domu zgromadzisz ich zbyt wiele - możesz je odnieść do sklepu - mówi.

Jak się jednak okazuje Duńskie Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Przyrody ma wątpliwości czy zaproponowane przez mieszkańców rozwiązanie jest aby na pewno ekologiczne z punktu widzenia zasad zrównoważonego rozwoju. - Nie jesteśmy pewni, czy to najlepszy wybór z punktu widzenia środowiska. Trzeba pamiętać, że torby bawełniane również muszą zostać wyprodukowane - mówi Sine Beuse Fauerby, doradca ds. polityki ekologicznej w Stowarzyszeniu.

Mimo to duńskie media nazywają Samso "wyspą zrównoważonego rozwoju" - od 2000 roku lokalna społeczność w coraz większym zakresie korzysta z odnawialnych źródeł energii i chce korzystać wyłącznie z nich do 2030 roku.

Duńskie media przypominają też, że z foliowych toreb wcześniej zrezygnowała już lokalna społeczność na wyspie Mon.

Źródło: thelocal.dk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA