fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Egzamin po podstawówce będzie łatwiejszy

123RF
Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpią za dwa lata do nowego egzaminu. Na początku będzie obejmował tylko trzy przedmioty.

Pierwszego dnia egzaminu ósmoklasisty uczniowie zdadzą język polski. Egzamin ten będzie trwał 120 minut. W drugim dniu będą sprawdzane ich umiejętności matematyczne. Ta część będzie krótsza i potrwa 100 minut. W trzecim dniu uczniowie przystąpią do egzaminu z języka obcego oraz z przedmiotu do wyboru. Obie części będą trwały po 90 minut. Takie rozwiązania zawiera projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin z języka obcego sprawdzi znajomość angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Wybór nie będzie jednak dowolny. Uczeń będzie musiał przystąpić do egzaminu z języka, którego uczy się obowiązkowo. Będzie tylko jedna wersja egzaminu. Teraz na egzaminie gimnazjalnym są dwie wersje – podstawowa i rozszerzona.

Obecni uczniowie klas czwartej, piątej i szóstej będą zdawać egzamin ósmoklasisty tylko z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Od roku szkolnego 2021/2022 uczeń będzie zaś wybierał też biologię, chemię, fizykę, geografię lub historię.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2017 r. Do tego czasu Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje i ogłosi informator zawierający przykładowe zadania, jakie mogą się znaleźć na egzaminie w 2018/2019 r.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA